Европейската централна банка (ЕЦБ) публикува своите последните макроикономически прогнози, според които пандемичната рецесия в еврозоната през настоящата година вероятно ще бъде малко по-плитка от очакванията през юни, но при малко по-слабо икономическо възстановяване през следващите две години.
ЕЦБ вече очаква спад на БВП на еврозоната с 8,0% през настоящата година спрямо 2019-а, след като през юни банката прогнозира спад с 8,7 на сто, съобщи БНР.
За 2021 г. се очаква икономически растеж от 5,0% (при 5,2% предишна прогноза) и с 3,2% през 2022 г. (при 3,3% предходна прогноза).
На пресконференция след днешното заседание на ЕЦБ Кристин Лагард отбеляза, че тези нови прогнози представляват базовия сценарий на ЕЦБ. Тя обаче подчерта, че балансът на рисковете за икономическото представяне на еврозоната остава в посока надолу (за по-слаб от очакваното БВП), следвайки коронавирусната пандемия.
Въпреки това г-жа Лагард остава оптимист относно икономическото възстановяване в еврозоната през третото фискално тримесечие на текущата година, но добави, че в настоящия климат на несигурност "все още са необходими обширни парични стимулиращи политики". "Постъпващите данни и резултатите от проучванията показват продължаващото възстановяване на икономиката на еврозоната и сочат за силен отскок при растежа на БВП през третото тримесечие.
Наред със значителен скок в промишлеността и в сферата на услуги, има признаци на значително възстановяване и на потреблението", посочи Лагард на днешната пресконференция на ЕЦБ.
В същото време ЕЦБ остава без промяна прогнозата за инфлация от едва 0,3% през 2020 г. , последвана от нарастване на потребителските цени (индекса CPI) с 1,0% през 2021г. (при юнска прогноза за инфлация от 0,8%) и нарастване с 1,3% през 2022 г. (без промяна спрямо юнската прогноза).
Кристин Лагард коментира и ситуацията с еврото, като посочи, че ЕЦБ следи внимателно неговото поскъпване в последно време. Тя обаче отново подчерта, че провежданата от централната банка политика няма за цел валутните нива на обмяна на еврото, тъй като нейният мандат е насочен към ценовата стабилност. Лагард отбеляза, че на днешното заседание ЕЦБ е обсъдила поскъпването на еврото и неговият отрицателен натиск върху цените.
"Трябва да наблюдаваме внимателно това развитие", посочи тя.
Коментирайки важния въпрос за Брекзит, шефът на ЕЦБ изрази надежда, че резултатът от преговорите между ЕС и Великобритания, "независимо от позицията на преговарящите и това, което се наблюдава през последните няколко дни, ще доведе до положителен резултат, така че прогнозираният от нас риск, който сме включили в нашите прогнози, няма да се влоши допълнително".