ЕК: България да внимава с прекомерния дефицит

share

Страната ни трябва да коригира прекомерния си дефицит през 2011 г., като същевременно увеличи дела на стимулиращите растежа публични разходи.

Това се посочва в предложението на Европейската комисия за препоръки на Съвета на ЕС, залегнали в оценката на Конвергентната програма на България за периода 2011-2014 г. и Националната програма за реформи на страната за периода 2011-2015 година.

Днес ЕК прие 27 отделни пакета с препоръки за всяка страна-членка за да помогне на държавите да ускорят темпа на икономиките си, ръста на заетостта и обществените финанси.

От Брюксел препоръчват на България да предприеме стъпки за подобряване на предвидимостта на бюджетното планиране и укрепване на фискалното управление, както и да въведе ясно определена средносрочна бюджетни рамка, която да осигурява прозрачност на всички управленски нива.

Третата препоръка е да се предприемат стъпки за ускоряване на реформата в пенсионната система и да се засилят мерките за подпомагане на по-възрастните работници да останат по-дълго на работа.

Правителството, в диалог със социалните партньори, да осигури ръст на възнагражденията, който отразява по-точно нивото на производителността и конкурентоспособността на българската икономика.

Останалите препоръки включват:
1. Да се предприемат стъпки за справяне с предизвикателствата на борбата с бедността и за насърчаване на социалното включване, особено за уязвимите групи. Да се подкрепят младите хора с ниска квалификация, чрез продължаване на реформата в образованието.
 
2. Да се ускорят усилията за увеличаване на административния капацитет, с цел по-висока ефективност на публичните услуги.
 
3. Да се гарантира пълната независимост на българската енергиен регулатор, за да се отвори енергийният пазар за по-голяма конкуренция. Да се въведат стимули за подобряване енергийната ефективност на сградите.

Тъй като всяка страна среща различни проблеми, в препоръките си комисията предлага мерки, съобразени с положението в отделните страни. Те би трябвало да помогнат на всяка от тях да обърне внимание през следващите 12 до 18 месеца на стратегическите фактори и това да стимулира икономиката на ЕС като цяло.
 
Препоръките ще бъдат обсъдени и утвърдени от Съвета на Европейския съюз на 23 и 24 юни, след като бъдат разгледани на заседанията на Съвета по икономически и финансови въпроси и на Съвета по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси. За прилагането им ще следят през следващата година комисията и държавите-членки, чрез стриктни и постоянни партньорски оценки.

Водещи новини

Още новини