Българите имат най-малко задължения сред жителите на ЕС. Но тъй като и доходите, а съответно и Брутният вътрешен продукт (БВП) на страната ни е най-малък, то за да се прецени доколко българите взимат заеми е по-добре да се вземе друг критерий - общият размер на дълговете да бъде съпоставен към БВП. По този показател България се нарежда сред топ 3 на страните от ЕС по малки задължения на хората, информира "Стандарт".
Задълженията на домакинствата в България са 13,2 млрд. евро, или 29,2% от БВП, показват данните на Евростат. Като дял от БВП най-малко задължения имат жителите на Румъния - 21,4% (33 млрд. евро). На трето място е Унгария с 24,2% от БВП (26 млрд. евро).
Явно по-бедните хора взимат и по-малко заеми, тъй като нямат възможност да изплащат кредити за нови коли и по-големи жилища. Това се потвърждава и от данните на домакинствата в ЕС с най-големи задължения. На първо място са жителите на Кипър - 147,4% от БВП (26 млрд. евро). Но след това се нареждат две страни, в които спестяванията на хората са едни от най-големите спрямо БВП - Дания и Холандия. В тях и дълговете на домакинствата са големи - съответно 133% от БВП, или 363 млрд. евро и 123,9%, или 838 млрд. евро.
Финансовите активи на домакинствата през 2015 г. вече са повече, отколкото преди финансовата криза от 2008 г., отчитат още от Евростат.