Ако бяхме влезли през 2008 година в еврозоната и въвели еврото, досега щяхме да получим едни 16 млрд. лева. Никой от икономистите не поиска да разбере, че Валутният борд бе една стабилизираща функция, която по-късно стана блокираща. Трябва да използваме възможностите, които дават ЕЦБ и ЕС. Лихвите у нас щяха да са като тези в ЕС, хората с инвестиции, ако бяха с евро, щяха да имат по -голяма сигурност. Абсурдна история в 2015 година да имаме 1% ръст на БВП. Това заяви в ефира на Канал 3 финансистът Кольо Парамов.
Икономистът Румен Гълъбинов е на мнение, че е по-скоро еврооптимист. "В еврозоната са конкурентни икономики и България трябва да подобри икономиката си и фискалната си политика, за да е там", каза още той.
Според Парамов България трябва да генерира коренно различна политика. "Ако бяхме влезли през 2008 година в еврозоната, никога нямаше да стане това с КТБ, 26-те огромни предприятия, които бяха ограбени - нямаше да бъдат. Европейската централна банка (ЕЦБ) щеше да осигури механизъм за наблюдение и сега щяхме да бъдем с едни гърди напред", смята той.
Гълъбинов заяви, че ще има почти двойно увеличение на цените и хората с на-ниски доходи ще го усетят. "Трябва да расте БВП с 4-5%, доходите и производителността също трябва да увеличават, имаме проблеми в здравеопазването и наистина трябва да работим много. Ако към днешна дата бяхме членове на еврозоната - щяхме да имаме по-спокойни дни", каза още икономистът.
"Няма какво да чакаме 2 години, ЕС може да предложи на сегашните членове ускорено влизане в еврозоната. Чехия и Полша няма да се съгласят, но при нас Валутният борд ни е хванал в такива клещи, че няма мърдане. Абсурдна история е в 2015 година да имаме 1% ръст на БВП и да се надяваме на по-високи доходи", заяви Парамов.