Горанов се отказа вноската за втора пенсия да отива в обща сметка (видео)

Булфото
share

От Министерство на финансите представиха основните предложения в Закона за изменение и допълнение към Кодекса за социално осигуряване. Министър Горанов представи измененията към дейностите на пенсионно-осигурителните дружества, измененията в инвестиционната политика и заяви, че правната уредба на фазата на изплащане отпада от законопроекта, предаде репортер на Новини,бг.

По думите му тази част е била най-силно коментирана през последния месец. „Заедно със социалното министерство и партньорите трябва да бъдат решени начините на изплащане на пенсии“.

От думите на министъра стана ясно, че Министерството на финансите оттегля предложението си вноската за втора пенсия да отива в обща сметка. Идеята му беше да се осигури възможност индивидуалните партиди в частен фонд за втора пенсия да отиват в общ пул и да не могат да се теглят авансово. Причината за това станаха рисковете, ако изтеглилите парите си накуп да имате по-ниска пенсия и да не бъдете клиенти на социалното осигуряване.

Горанов каза, че ще се съобрази с критиката от БСК, че това не е негова работа, затова ще остави с темата да се заеме социалният министър.

„Създават се страхове в българските граждани и да се коментира повратно темата с това дали е защитена частната собствено ни кара да мислим, че зад тези мотиви се крие някаква друга цел на противниците на изменение в закона”, заяви Горанов.

По думите му големият проблем, който не се изрича на глас е, че всъщност първият и вторият пенсионен стълб се конкурират. „Те се конкурират, защото пенсиите от вторият стълб не се явяват надграждащи на пенсиите от първия стълб. В 28% те се заместват. На всеки български гражданин роден след 1960 година, който е избрал да се осигурява в ДОО и за допълнителна пенсия от УПФ при равни други условия, пенсията му от ДОО ще бъде намалена с 28%. Те трябва да бъдат заместени, допълнени и надградени от капиталовия модел”, каза той.

По думите му, се очаква от вторият пенсионен стълб-Пенсионно осигурителните дружества да генерират такава доходност през периода на натрупване на пенсия, която не е по-ниска от лицата, които ще получават пенсия само от първият стълб. Министърът на финансите обясни, че е предложил промените, за да не могат определени лица да изтеглят наведнъж пълният размер на вторите си пенсии от УПФ и да останат отново на гърба на държавата.

„След много консултации реших да оставя темата с правната уредба на фазата на изплащането на социалните партньори и да премахна тази тема от предложения от мен КСО”, каза още той.

Министърът на финансите заяви, че промените в КСО, които ще предложи на правителството ще са свързани само с изискванията към Пенсионно осигурителните дружества (ПОД). Според промените, които той ще предложи ПОД, които ще изплащат пенсии трябва да имат гарантиран капитал от 7 400 000 лева, а дружествата, които ще управляват срочни пенсии с променлив характер и ще управляват осигурителни вноски трябва да имат капитал от 5 000 000 лева.

Горанов обясни, че ще бъде въведената фигурата на независими членове на съвета на директорите или надзорните съвети в ПОД. По думите му, в предложените от него промени в КСО ще има промяна във възможностите за инвестиране.
 

Водещи новини

Още новини