Wal-Mart излезе начело на списъка Fortune 500 на най-големите компании в САЩ, като задмина основния си конкурент за призовото място - Exxon Mobil.
Exxon обаче остава лидер по печалба - с 35.6 млрд. долара за 2010 г. Berkshire Hathaway се придвижи с 4 места напред до номер 7.
Сред изненадите е осмото място на General Motors, която едва се спаси от банкрут през ноември. Fannie Mae, която загуби 14 млрд. долара миналата година, е под номер 5 (спрямо номер 81 миналата година), изпреварвайки General Electric, което се дължи най-вече на нови правила в счетоводството.
За миналата година общите приходи на всички компании от списъка са в размер на почти 10.8 трилиона долара, което е с 10.5% повече от преди година, а печалбите са нараснали с 81%.
Вижте най-големите компании в САЩ:
1. Wal-Mart Stores
Миналата година: 1
Приходи: 421.8 млрд. долара
CEO: Майкъл Дюк
Wal-Mart оглавява класацията за втора поредна година и за осми път за последното десетилетие. Продажбите в САЩ обаче падат за 7 поредни тримесечия и Майкъл Дюк връща по рафтовете някои евтини продукти, които предишното ръководство бе премахнало.
2. Exxon Mobil
Миналата година: 2
Приходи: 354.6 млрд. долара
CEO: Рекс Тилерсън
Петролният гигант не е най-голямата компания в САЩ, но е най-печелившата - печалбата за 2010 г. достигна 35 млрд. долара, което е 58% ръст.
Компанията се стреми към разрастване и наскоро оповести джойнт венчър в Катар, както и проект в Русия.
3. Chevron
Миналата година: 3
Приходи: 196 млрд. долара
CEO: Джон Уотсън
Chevron има известни проблеми в Нигерия и Еквадор, но това не пречи на разрастването на компанията.
4. ConocoPhillips
Миналата година: 6
Приходи: 184.9 млрд. долара
CEO: Джеймс Мулва
Компанията планира да започне сондажи на 150 нови кладенеца в Тексас и очаква производството да достигне 65 000 барела на ден през 2013 г.
5. Fannie Mae
Миналата година: 81
Приходи: 153 млрд. долара
CEO: Майкъл Джей Уилямс
Проблемите на компанията не са свършили. През април Щатската комисия по ценни книжа (SEC) започна разследване на бившия шеф Даниел Мъд за това, че е фалшифицирал резултати на компанията, а акциите й паднаха толкова, че борсата в Ню Йорк ги делистна през юни.
6. General Electric
Миналата година: 4
Приходи: 151 млрд. долара
CEO: Джефри Р. Имелт
Управлението на Имелт наскоро бе описано от Fortune като сага на „спад, грешки и разрушение". Ядрената катастрофа в Япония (реакторите във Фукушима са на GE) не помогна много за имиджа на компанията.
7. Berkshire Hathaway
Миналата година: 11
Приходи: 136 млрд. долара
CEO: Уорън Бъфет
Дори и Бъфет напоследък има някои проблеми - не е ясно дали ще има разследване по случая с Дейвид Сокол, който напусна компанията през март. Говори се, че Сокол е купил акции на Lubrizol, малко преди Berkshire да отправи оферта от 9 млрд. долара за компанията.
8. General Motors
Миналата година: 15
Приходи: 135 млрд. долара
CEO: Даниел Аркенсън
GM възкръсна след IPO през ноември, в което набра 20 млрд. долара и компанията обяви първата си годишна печалба от 6 години насам.
Даниел Аркенсън планира да се фокусира над 4 водещи марки - Chevrolet, Cadillac, Buick и GMC.
9. Bank of America Corp.
Миналата година: 5
Приходи: 134 млрд. долара
CEO: Брайън Мойнихън
За последните две години банката е загубила 5.8 млрд. долара. Предстои й да се справи и с няколко неприятни съдебни дела, засягащи практиката й на изземане на имоти.
10. Ford Motor
Миналата година: 8
Приходи: 128 млрд. долара
CEO: Алън Мълали
Миналата година компанията отбеляза най-силен резултат от 1999 г. насам. След като миналата година акциите паднаха до 1.43 долара, в момента те се движат около 15 долара.
От номер 11 до 20 се нареждат съответно: HP, AT&T, JP Morgan Chase, Citigroup, McKesson, Verizon, AIG, IBM, Cardinal Health и Freddie Mac.
$ 421.8 млрд. в касата на Wal-Mart Stores изстреля компанията на върха в Топ 500
- 06.05.2011 | 14:40
- 5150