Централната банка на България обяви, че е преодоляла "организираната криминална атака" срещу някои банки, след като ЕС даде одобрението си за държавна помощ за кредитните институции след масовото теглене на депозити, пише Блумбърг.
Вчера Европейската комисия одобри предоставянето на 3,3 милиарда лева (2,3 милиарда евро) кредитна линия, след като полицията в страната арестува мъже, които са подстрекавали към теглене на депозити от третата по големина банка Първа инвестиционна банка (ПИБ).
Кризата в банковата система предизвика и напрежение на политическата сцена. В изявление в ефира на националната телевизия на 28 юни финансовият министър Петър Чобанов обвини лидера на опозиционната партия ГЕРБ и бивш премиер Бойко Борисов, че предизвиква "паника", правейки необмислени и некомпетентни изявления по такива чувствителни въпроси като финансовата сигурност, допълва Блумбърг.
Българските власти се задействаха, за да спрат паниката в банковия сектор в страната и получиха исканото от ЕК одобрение за помощ от 3,3 милиарда лева в подкрепа на местните банки, след като вложители започнаха масово да теглят парите си от две банки през последните по-малко от две седмици, пише в електронното си издание американският всекидневник "Уолстрийт джърнъл".
Френските медии също отделят значително внимание на "банковата криза" в България. Вестник "Поан" посочва, че България и Брюксел "избраха да се намесят бързо и силно, за да прекратят паниката, която бе обхванала банковия сектор на тази малка страна, изпаднала в дълбока политическа криза".
Вестник "Фигаро" акцентира върху факта, че Международният валутен фонд (МВФ) е изразил готовност "да помогне на България", пише БТА.