Гърция да бъде изключена от еврозоната, пише в. "Ню Йорк Таймс".
"Ако дълговата криза в Европа бе филм за корабокрушенци, в него щеше да има сцена, в която спасилите се плават в една лодка. Хората обаче нямат достатъчно вода и храна и трябва да хвърлят някого зад борда. Този някой е Гърция. Подобни мисли изказват ред германски икономисти", пише вестникът.
Гърция избегна фалита благодарение на кредити от Европейския съюз и Международния валутен фонд. Страната получи до този момент 219 млрд. евро, което е почти 100% от брутния вътрешен продукт на балканската държава. Атина пое ангажимента да намали драстично бюджетния дефицит, като съкрати разходната част на бюджета. Данните обаче показват друго. От януари до юли 2011 г. дефицитът нарасна до 15,5 млрд. За същия период на м.г. той бе 12,45 млрд. При това приходната част на бюджета през тази година спадна с 6,4%, а разходната със 7,1%.
"Ако държавата излезе временно от еврозоната, това ще бъде добре за всички, най-вече за Гърция", казва Ханс-Вернер Зин, президент на Института за икономически изследвания в Мюнхен. Правилата на еврозоната не предвиждат изгонване на "непослушните" страни. Но ако подкрепата за Гърция бъде прекратена, страната няма друг избор. В Германия се надига вълна от недоволство срещу спасяването на Гърция, Ирландия и Португалия. Отмар Исинг, бивш главен икономист на Европейската централна банка, също подкрепи "доброволното" излизане на Гърция от валутния съюз. "Ако страната не изпълнява условията, на които се е съгласила, тя не трябва да получава повече финансова помощ. Тази държава трябва да реши какво да прави", казва той.
Ръководителят на ЕЦБ Жан-Клод Трише нееднократно наричаше идеята за излизане на Гърция от еврозоната "абсурдна". С него са солидарни икономисти извън Германия."Това е много рискован ход и може да създаде прецедент и други държави да излязат от еврозоната. Пазарите ще започнат да спекулират с идеята, че с еврозоната е свършено", казва Силвио Перуцо, икономист от Royal Bank of Scotland. "Излизането на Гърция би подкопало общата европейска валута. Това не е изгодно за никого", отбелязва Чарлз Виплош, професор по икономика в Женева.