Заплахи от уволнения в Топлофикация София

Internet
share

Заместник -председателят на Независимата синдикална федерация на енергетиците в България /НСФЕБ/ към КНСБ Милена Анева разказа за тези и други трудности.

Новото ръководство на топлинното дружество в лицето на изпълнителния директор Стоян Цветанов е започнало масирана кампания сред подопечните си за сключване на индивидуални трудови договори, разказа Милена Анева. По думите й, целта е да се елиминират колективното трудово договаряне и синдикатите в дружеството.

„Работниците са тласкани към подписване на нови договори с тормоз, заплахи и показни действия за уволнение. Работодателят иска да работи „на тъмно" по отношение на социалния диалог и развитието на структурата", заяви от своя страна юрисконсултът Стойчо Кръстев.

Той нарече политиката на Цветанов „феодална". По думите на Кръстев избирателно се предлага по-високо заплащане на някои работници.

Милена Анева допълни, че се правят опити трудещите се в предприятието да бъдат настройвани един срещу друг. Ръководството деляло служителите на „своя екип" и „тези, от които ще се отървем".

„Никой не знае какво работи и не смее да попита. Разделяй и владей", коментира ситуацията в топлофикационното дружество Анева.

„Хората са уплашени за работните си места, защото са в криза. Тези, които не прекланят глава, биват уволнявани", обясни още тя и допълни, че често умните и способните специалисти бързо си отиват.

Синдикалистите алармираха, че ръководството на столичната Топлофикация избягва и подписването на нов договор за колективно трудово договаряне, който трябва да бъде подписан и да влезе в сила от 1 септември. По думите им, оказало се, че бил предложен втори проект, чийто автор била синдикалната организация на КТ „Подкрепа". Това обаче усложнило и забавило процедурата.

Председателят на НСФЕБ Божидар Митрев се усъмни, че става въпрос за истинската КТ „Подкрепа".

Синдикатите са готови да излязат на протести, ако нов колективен трудов договор не бъде подписан. Те увериха, че софиянци няма да останат без парно и топла вода по вина на работниците.

В Топлофикация-София работят 2300 души, обясниха синдикалистите. Заплатите на служителите не са актуализирани от 2008 г., а в момента дори са намалени.

Митрев посочи, че столичната топлофикация може да произвежда топлинна енергия на най-ниски цени в България. Анева от своя страна допълни, че топлофикационното дружество има необходимия капацитет да работи качествено и ефективно и да не е на загуба.

Необходими са обаче сериозни инвестиции, изпълнение на ремонтната програма и внасяне на яснота в структурата на дружеството, категорични са синдикалистите.Според тях инвестиционните програми са само на хартия и в близките 2 години има реална опасност Топлофикация София да остане само с една турбина от 25 мегавата, ако не се обнови скъпоструващата техника.

Водещи новини

Още новини