Австралийски математици в противоречие с теорията на Айнщайн доказаха, че движение със скорости, превишаващи скоростта на светлината, е възможно, пишат от "30 думи".
Според специалната теория на относителността (СТО) на Айнщайн, никой от “обикновените” обекти не е в състояние да се движи по-бързо от скоростта на светлината. Въпреки това учените са разработили нова формула, която разширява СТО до стойности, по-високи от скоростта на светлината, пише The Daily Mail.
Единственият до момента практически резултат е получен в Европейския център за ядрени изследвания (ЦЕРН) в Швейцария. Там в хода на експерименти със субатомни частици насочвани с лъчи от неутрино, пристигат на местоназначението си няколко милиардни от секундата по-рано, отколкото ако биха пътували със скоростта на светлината. Това лято изследователите съобщиха за техническа грешка. Но австралийските математици Джим Хил и Бари Кокс признават, че въз основа именно на тези резултати, те започнали научните изследвания.
“Нашият подход е естествено и логично продължение на СТО на Айнщайн и разработка на формули, без да се налага да се използват сложни числа или сложна физика” – казва професор Хил.
“Ние сме математици, а не физици, така че подхождаме към този проблем от теоретична математическа гледна точка” – добавя Бари Кокс.
Учените не се опитват да обяснят с разработката си с какъв способ може да се постигне и да се превиши скоростта на светлината. Тяхната задача е да разберат как уравнения и формули може да се прилагат по отношение на такива скорости. Въпреки това, Кокс казва, че ако може поне теоретично да се докаже, че по-бързо движение , отколкото скоростта на светлината по принцип е възможно, това ще промени из основи всичко.
От известното уравнение на Айнщайн E = mc2 (еквивалентност на маса и енергия) следва, че частиците, които притежават маса, имат толкова повече енергия, колкото по-висока е тяхната скорост. Ускорение до скоростта на светлината на всяка частица, притежаваща маса, ще изисква безкрайно количество енергия. А в работата на австралийските учени, превишаването на скоростта на светлината се разглежда като математически възможно и непротиворечащо събитие.
В същото време професор Джим Хил и д-р Бари Кокс предупредиха, че мечтаещите за подобно пътуването е твърде рано да се радват: засега не съществуват никакви предпоставки да се постигнат свръхсветлинни скорости с познатите до момента механизми за транспорт.