Невролог за мозъчния чип на Мъск: Абсолютно съм убеден, че подобна технология може да се свърже поне на ниво емоции, сензори и двигателна дейност

Nova News
share

Ако ме бяхте интервюирали преди няколко години, щях да се отнеса доста пренебрежително. Но, вярвам, че това ще стане, вярвам, че дори аз ще го доживея. Абсолютно съм убеден, че подобна технология може да се свърже поне на ниво емоции, сензори и двигателна дейност в идните години. Това каза в интервю за „Денят на живо“ д-р Росен Калпачки - ръководител на Клиниката по неврология към болница "Света Анна" в София.

Коментарът му бе по повод новината, че компанията на Илон Мъск Neuralink инсталира мозъчен имплант на първия си пациент.

Теlерhаtу: Мъск имплантира първия си мозъчен чип на човек

Той разказа и за софтуера, който използват в болница „Света Анна“. „Изкуственият интелект ни дойде на гости неочаквано, поне за мен, в нашия център и набира опит почти година и става все по-добър. Беше много интересен софтуер, който ни предложиха преди повече от година, който има възможност да координира дейността по диагностиката на остър инсулт. Инсултът не се случва само през деня. Менажирането на остър инсулт ангажира различно количество хора. Когато става дума за дежурства и екипи, тези хора невинаги са на едно място. Изкуственият интелект, черпейки данните от скенера, не само на нашата болница, може много детайлно да реши кого да повика, събуди и доведе до мястото почти преди дори пациентът да е дошъл физически там“.

Премиерът Денков: Първата въздушна линейка пристига в България

„Св. Анна беше първата болница, която получи сертификат на хеликоптерната площадка само пред няколко дни. И други колеги в страната са почти готови, за щастие, и ще бъдат сертифицирани в идните дни. Това наистина ни прави в крак със съвременните тенденции в медицината. Зарадвах се, като чух от г-н премиера термина „Златния час“. Този час всъщност е термин само при инсултите. Хеликоптерът ще е супер ценен и за травми, особено в отдалечени местности, особено в ситуации, в които трябва много специализирана помощ, специална апаратура, специалисти. Инсултите трябва да могат да се лекуват на все повече места, да се лекуват модерно във всяка областна и общинска болница“, коментира още неврологът.

Водещи новини

Още новини