Зукърбърг залага всичко на всеобщия изкуствен интелект (AGI)

Bing Image Creator
share

Главният изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг иска да се превърне в следващия лидер на AI сектора. Той заяви, че компанията му ще работи по направата на всеобщия изкуствен интелект или AGI, съобщава CNET.

"Стана ясно, че следващото поколение услуги изисква изграждането на пълна обща интелигентност", каза Зукърбърг в публикация в социалната мрежа Meta's Threads. "Изграждането на най-добрите AI асистенти - AI за създатели, AI за бизнеса и други - се нуждае от напредък във всяка област на AI от разсъждения до планиране до кодиране до памет и други когнитивни способности."

Защо ни е нужен общият изкуствен интелект?

На практика според Зукърбърг трябва да се създадат нови интелигентни алгоритми, които поне отговарят на човешките когнитивни способности като учене, разсъждение, планиране, създаване и запомняне на информация.

До края на годината Meta ще има 350 000 графични процесора Nvidia от най-висок клас. Само покупката им струва милиарди долара. Това показва, че Зукърбърг е сериозен в намеренията си.

Сам Алтман: Скоро очаквайте изкуствен интелект със способностите на човек

Meta ще изгради мощен дата център, в който да бъде създаден и обучен алгоритъм от ново поколение. Днешният AI, най-добре илюстриран от големи езикови модели (LLM) като GPT на OpenAI, Gemini на Google, Claude на Anthropic и Llama на Facebook може да дава отговори и да звучи като човек, но няма реални разбирания зад казаните думи.

В интервю за The Verge Зукърбърг не предложи лесна дефиниция на AGI. "Можете да спорите дали общата интелигентност е подобна на интелигентността на човешко ниво, или е като човек-плюс, или е някакъв суперинтелект от далечно бъдеще", каза той. "Но за мен важната част всъщност е нейната широта, която е, че интелигентността има всички тези различни способности, където трябва да можете да разсъждавате и да имате интуиция."

Към този момент OpenAI в партньорство с Microsoft, DeepMind на Google и Meta са с най-големи възможности да съставят AGI. Това се дължи на големите им бази от данни.

Водещи новини

Още новини