Валентино Мегале: Засиленият реализъм, постигнат от VR, променя възприятието ни за реалност

YouTube
share

Засиленият реализъм, постигнат от VR, променя възприятието ни за реалност, размивайки границите между виртуалното и физическото – граници, които сме свикнали да разпознаваме като абсолютни и неизменни. Тази психологическа промяна поставя под въпрос разбирането ни за съзнание и идентичност, повдигайки дълбоки въпроси за съществуването ни в един бързо дигитализиращ се свят. Това казва в интервю за economic.bg. Валентино Мегале - директор на XRSI Europe и главен изпълнителен директор и съосновател на Softcare Studios – стартъп в областта на цифровото здравеопазване, който разработва иновативни продукти за подпомагане на психичното благополучие на пациентите чрез потапяне в преживявания (виртуална реалност) и проследяване на данни.

"Виртуалната реалност се очертава като завладяващ нов обектив, през който да наблюдаваме и изучаваме как работят мозъкът и съзнанието ни: тя може да ни помогне да разберем как установяваме възприятието на тялото си чрез екзотичната възможност да се въплъщаваме в множество аватари при поискване: може да ни информира как развиваме предразсъдъци и навици; показва ни, че мозъкът ни не предпочита конкретна реалност, а е еволюирал, за да се адаптира към всяка реалност, за да ни защити и да осигури оцеляването ни въз основа на физични закони, които е в състояние да определи количествено и да моделира от сетивата", допълва той. 

"Изкуственият интелект (AI) и виртуалната реалност са в симбиоза", посочва още Мегале. 

Оформя се нов технологичен елит: Възходът на изкуствения интелект е неизбежен, промените също

И уточнява: "AI подобрява потапянето във виртуалната реалност, като дава възможност за по-реалистични симулации и персонализирани преживявания, докато виртуалната реалност предоставя уникална платформа за обучение и усъвършенстване на алгоритмите на AI чрез симулации и събиране на данни от реалния свят. Сближаването с AI, особено в контекста на сегашната вълна на генеративен изкуствен интелект, драстично увеличава достъпа до създаване на съдържание (навлизащата парадигма на създаване на свят чрез операциите „текст към виртуални светове“), което позволява на хората и екипите да се съсредоточат по-добре върху привеждането на съдържанието в съответствие с реалните нужди на крайните потребители. От следващото поколение виртуални хора и хиперреалистични аватари до виртуални среди, персонализирани според човешките биометрични данни – всичко това е резултат от продуктивната комбинация от VR и AI. Разбира се, миксът от нови възможности е отразен от микс от нови потенциални заплахи и предизвикателства, на които трябва да се отговори". 

Водещи новини

Още новини