Индия ще проведе решаващ тест за своята пилотирана космическа мисия „Гаганян“

pixabay
share

Индия планира да проведе ключов тест за своята пилотирана космическа мисия „Гаганян“ още следващия месец, каза директорът на проекта Р. Хътън за Ройтерс.

Индийската организация за космически изследвания (ISRO) в момента обучава четирима астронавти и се стреми да разшири групата с цел да проведе повече пилотирани мисии в бъдещето, каза Хътън.

Мисията „Гаганян“ има за цел да разработи обитаема космическа капсула, с която тричленният екипаж да бъде в орбита от 400 км за три дни, преди да се върне на Земята с планирано падане в Индийския океан.

Индия планира първата си космическа мисия през 2024 г.

Индийската организация за космически изследвания заяви, че ще проучи начини за постигане на продължително човешко присъствие в космоса, след като мисията „Гаганян“ завърши.

Екипът се стреми да тества своята система за спасяване на екипажа, която може да се използва за катапултиране на астронавти при спешни случаи. След това ще бъдат направени и други тестове преди последната фаза на изстрелване, каза Хътън. 

 „Безопасността е най-важното нещо, което трябва да осигурим“, добави Хътън.

Около 90,23 милиарда индийски рупии (1,1 милиарда щатски долара) са отпуснати за мисията „Гаганян“, която беше предшествана от кацането на кораба „Чандраян-3“ на Индийската организация за космически изследвания на Южния полюс на Луната.

Въпреки че екипът на проекта не е предоставил график, се очаква мисията да бъде изстреляна от главния космодрум на страната в Шрихарикота преди началото на 2024 г.

Индийската организация за космически изследвания съобщи, че нейният космически център „Викрам Сарабхай“ успешно е тествал системи за стабилизиране на модула на екипажа и безопасното намаляване на скоростта му при завръщане в атмосферата на Земята.

Водещи новини

Още новини