НАСА планира да започне изкопаване на луннна пръст (реголит) през 2032 г. и да добива ресурси на Луната като кислород и вода, а по-късно желязо и редкоземни елементи, съобщи БТА, позовавайки се на учен от космическата агенция.
Като част от своята мисия „Артемис“ (Артемида) НАСА планира да върне американци на Луната до 2025 г., включително първата жена и първия цветнокож човек и да получи информация от мисията, която да улесни пътуването до Марс.
Ключова част от мисията е разширяването на търговските възможности в космоса. НАСА цели да определи количествено потенциалните ресурси, включително енергия, вода и лунен реголит, като метод за привличане на търговски инвестиции, обясни Джералд Сандърс, инженер в космическия център „Джонстън“.
Развиването на достъпа до ресурси на Луната ще бъде от ключово значение за намаляване на разходите и достигането на кръгова икономика, каза още Сандърс.
„Опитваме се да инвестираме във фазата на проучване, да разберем ресурсите... да намалим риска така, че външните инвестиции да имат смисъл и да могат да доведат до развитие и производство“, каза той на конференция в Бризбейн.
В края на месеца НАСА ще изпрати тестова сондажна платформа на Луната. През 2032 г. пък е планирано по-мащабно разкопаване на лунния реголит, както и създаването на пилотна инсталация за преработка.
Очаква се първите клиенти да бъдат търговски ракетни компании, които биха могли да използват ресурсите на Луната за гориво или кислород.
Австралийската космическа агенция участва в разработването на полуавтономен роувър, който ще вземе проби от реголит в рамките на мисия на НАСА още през 2026 г., каза Самюъл Уебстър, помощник-директор в агенцията. Космическият апарат ще демонстрира събирането на лунна почва, която съдържа кислород под формата на окиси. С помощта на отделно оборудване, изпратено до Луната с него, НАСА ще се опита да извлече този кислород.
„Това е ключова стъпка към установяване на устойчиво човешко присъствие на Луната, както и подпомагане за бъдещи мисии до Марс“, добави Уебстър.