Кание Уест (или както феновете още го познават - Йе) обяви своето намерение да закупи социалната мрежа за „свобода на словото“ Parler.
Новината е изненадваща предимно заради „съвпадението“ ѝ с поредица от събития, случили се през последните няколко месеца. Няма как да подминем факта, че Кание Уест напоследък се набива на очи в публичното пространство не толкова заради творчеството си, колкото за непремерените си реплики по разнородни теми.
Той е неизчерпаем източник на провокации и след като нападна няколко известни личности по типичен за него начин, антисемитските му публикации прекрачиха всякакви прагове на търпение и профилите му в Twitter и Instagram бяха деактивирани, а съдържанието им - изтрито.
Съответно неговият ход да придобие собствена социална мрежа, в която изказванията му да не бъдат ограничавани, е нещо съвсем очаквано. В крайна сметка точно това направи и Доналд Тръмп, това се опитва да направи и Илон Мъск.
Официалното съобщение гласи: „Parlement Technologies обяви днес, че е сключила принципно споразумение за продажба на Parler, пионерската в света неотменяема платформа за свобода на словото, на Ye (известен преди като Kanye West)“. След това се изтъква неговия статус, аплодира се смелата му позиция срещу цензурата от Big Tech и се споменава бъдещата роля на Parler „в създаването на неотменима екосистема, където всички гласове са добре дошли“. Parler стартира през 2018 г. като нещо като консервативна алтернатива на Twitter.
Подходът му към умереност привлече републикански политици и медийни личности, заедно с различни десни екстремисти. Все още не е ясна цената на придобивката, но като ориентир за приключването на сделката беше посочено „четвъртото тримесечие на 2022 г.“. Освен това е изяснена ситуацията и с управлението - Parlement ще помогне на Уест с Parler след приключване на придобиването. Условията на сделката „включват текуща техническа поддръжка от Parlement и използването на частни облачни услуги чрез частния облак на Parlement и инфраструктурата на центъра за данни“.
Според проучване на CNN, към момента социалната мрежа разполага с едва 40 000 активни потребители. За справка данни на компанията за пазарни проучвания Apptopia показват, че ежедневните активни потребители на Parler са достигнали своя връх от 2.9 милиона през ноември 2020 г. Преди предложението на Уест се смяташе, че Parler са получили предложение за придобиване от Доналд Тръмп, но след различни събития, сред които и Щурмът на Капитолия от 6 януари, не са направени последващи стъпки. Малко по-късно Тръмп обяви, че застава зад социалната мрежа Truth Social, пише hicomm.bg.