До 2030 г. може би 70 на сто от професиите ще бъдат създадени от изкуствения интелект. Това прогнозира акад. Чавдар Руменин, специалист по сензорика, роботика и изкуствен интелект от Института по роботика при Българската академия на науките на Конференцията "Български гласове за Европа: изкуственият интелект", която се проведе днес в Националния пресклуб на Българската телеграфна агенция.
Форумът, организиран от БТА, се провежда в рамките на инициативата "Български гласове за Европа".
Руменин обясни, че идеите, които генерираме, се намират в предната част на челото, в неокортекса.
Ние това включили ли сме го в разбиранията за изкуствения интелект?, попита ученът и отбеляза, че по последни изследвания с течение на деня, цветът на синапсовите връзки, които свързват отделните клетки в мозъка, се променят.
Чавдар Руменин цитира Алън Тюринг, автор на теорията на съвременните компютри, според когото, ако човек контактува с нещо, което не вижда, което не е било човек, а компютърна система, значи има наличие на изкуствен интелект.
,,Трябва да помислим как да извлечем ползата от това'', коментира Руменин.
Според него има много неща, за които трябва да внимаваме при употребата изкуствения интелект.
Важно е да се отчете къде ще бъде поставен този изкуствен интелект. Може ли силициевият чип да върши това, което ние искаме от него?, попита Руменин.
Той коментира и квантовите компютри, които според него са бъдещето решение.
,,Но ние не познаваме фундаментални физични закономерности, които биха довели до приложението на квантовия компютър'', каза академикът.
Той допълни, че е важно на какъв софтуер ще стъпят квантовите компютри.
Има създаден определен нов алгоритъм на управлението на процеси на основата на квантовите компютри, посочи Руменин.
Той е на мнение, че не трябва да се плашим от изкуствения интелект, нужно е да се научим как да го прилагаме.