Упражнението се нарича "н-назад“ (англ. — n-back). Неговата същност се състои в демонстрации на човека на серии от различни визуални изображения и / или звуци.
Като начало трябва да се припомни изображението, което е демонстрирано преди това (т.е. едно-назад), а след това – още по-предишното (две-назад).
Ако човекът се справял успешно със задачите, то този интервал постепенно се увеличавал.
На ежегодното събрание на американската Асоциация на психологическите науки психологът от Мичиганския университет Джон Джонидс е представил нови данни, от които следва, че всекидневното изпълнение на тези задачи в продължение на 20 минути за 20 дни значително подобрява резултатите от стандартните тестове за интелигентност.
Прогресът се запазва през следващите 3 месеца. Изследвани били повече от 200 доброволци.
Била разработена и видео играта N-назад за деца. След обучението с нея децата демонстрирали и допълнителен положителен ефект: станало доста по -трудно те да бъдат заблуждавани с подвеждаща информация. Това означава, че обучението ги прави по-консервативни от психологическа гледна точка.
Задачата "n-назад" активира най-важната функция на мозъка - работната памет. Принципът и на действие е подобен на RAM – паметта на компютъра.