Според някои, разпространението на изкуствения интелект и роботиката представлява заплаха за личната ни неприкосновеност, работните ни места и дори безопасността ни.
Но дори най-изявените критици подчертават потенциалната полза от изкуствения интелект и автоматизираните системи за човечеството.
В рамките на рубриката „Големи предизвикателства“ на BBC Future панел от експерти разказа неотдавна как, според тях, се променя нашият свят с поумняването на машините, които използваме.
Сега в поредицата „Големи идеи“ BBC Future разказва за проекти, в които изкуственият интелект и автоматизацията вече започват да се справят с някои от най-опасните проблеми в света – от заболявания до насилие.
„Трябва да гледаме на изкуствения интелект не като на нещо, което се конкурира с нас, а което може да разшири собствените ни възможности“, казва Такео Канаде, преподавател по роботика в Carnegie Mellon University.
Причината е, че изкуственият интелект може да забелязва тенденции – способност, която далеч надхвърля възможностите на хората.
Борба със заразните болести
За милиарди хора по света жуженето на комар покрай ухото може да означава много повече от дразнещ звук – то може да е предвестник на заболяване и дори смърт.
Един вид по-конкретно - Aedes aegypti, се е разпространил от Африка в почти всички тропически и субтропически области, пренасяйки денга, жълта треска, зика и чикунгуня (вирус, който причинява парализиращи болки в ставите). Само денга заразява 390 милиона души всяка година в 128 страни.
Прочети повече тук: