Новите правила срещу фалшиви новини във Фейсбук вече са официални. Но как на практика ще се случва това, какво представлява софтуерният алгоритъм и как ще бъдем предпазени от въздействието на вредни публикации, това разясни компютърен експерт с дългогодишна практика пред Novini.bg.
Отсяването
на подобни материали става с помощта на филтри. Всеки един филтър представлява програма, която по зададени критерии отсява въведената информация. Например въвежда новината, в момента на вкарване на новината в системата, тя се проверява от множество различни филтри, всеки от които търси по различен критерий, на различни езици за невярна информация или за такава несъвместима с политиката за публикуване в социалните мрежи. Може да бъдат филтрирани думи, изрази, някои видове снимки, които се съдържат в базата данни като неморални, музика или песни без разрешение от автора за публично разпространение и забранени сайтове (порнографско съдържание, насилие, тероризъм, непристойни клипове и др.).
Достоверност
За да бъдат определени едни новини за истински или преувеличени те трябва да бъдат сравнени с подобен материал от сигурен източник. В тази връзка по заглавието на дадена статия може да се направи търсене за подобно или същото заглавие в лицензиран световен новинарски сайт, като се прави проверка за съвпадение на определени изрази или ключови думи важни за новината.
С помощта на новите критерии, новините считани за фалшиви, или преувеличени ще бъдат нареждани на листата с по не-популярни публикации. По този начин една фалшива новина няма да има възможност да се разпространи, да предизвика страх или паника. Подобен тип програми са познати с много имена при различните си предназначения. Най-популярното сред всички е изкуствен интелект.
Изкуствен интелект
Той се базира на сложни логическки връзки, използва се изключително голяма логическа мощ, невронни мрежи и са създадени вследствие нуждата на аналитично поведение на програмен продукт, спрямо потокът от данни, тоест целият поток от данни в случая свързан с новинарска информация трябва да бъде проверен дали така поднесен отговаря на истината. След като това бъде направено, се взема решение вече в зависимост от интересите на различните потребители, които следят различен тип новинарски потоци, да бъде предоставен като надеждна или полезна информация.