НАСА ще изстреля роботизиран апарат към Слънцето през юли или август 2018 г., който трябва да се доближи безпрецедентно до звездата ни - на 6 милиона км, съобщи Live Science, цитиран от БТА. За сравнение, Земята е на около 149 милиона км от Слънцето.
Основната цел на апарата Solar Probe Plus ще е да събере данни, които да улеснят специалистите да предвиждат явления, засягащи Земята. Известно е, че слънчевите бури могат да изключат комуникационните системи и да предизвикат огромни щети.
Ако мисията е успешна, тя ще се доближи до Слънцето над седем пъти повече от предишните апарати.
"Това ще е първата ни мисия близо до Слънцето. Не можем да стигнем до повърността му, но сондата ще е достатъчно близо, за да събере важни данни", каза Ерик Крисчън от космическия център Goddard.
Прозорецът за изстрелване на сондата е от 31 юли до 18 август 2018 г. След това мисията ще продължи шест години и 11 месеца. Апаратът ще прелети няколко пъти край Венера, за да свие орбитата си около Слънцето, докато достигне най-близката точка. Когато е най-близо до Слънцето, той ще лети със 725 000 км/ч.
Инструментите на сондата ще бъдат защитени от слънчевата радиация с 11-сантиментров щит от карбонов композит. Той трябва да я предпази от температури, достигащи 1337 градуса Целзий.
Освен да изследва слънчевите бури и как се образуват те, мисията цели да разбере защо атмосферата около Слънцето е по-гореща от повърхността му.
Най-близо до Слънцето досега се е приближавала сондата "Хелиос 2", изстреляна през 1976 г. Тя достигна на 43 милиона километра от звездата ни.