Американската корпорация Майкрософ каза, че хакерска група, свързвана в миналото с руското правителство и с хакерски атаки срещу американските политически среди, е извършила неотдавна кибераатаки, възползвайки се от дефект на операционната система Уиндоус, предаде Ройтерс.
Компанията ще пусне на 8 ноември средство за защита на потребителите срещу този род хакерски атаки.
Групата, извършила нападенията, се нарича Стронциум. Тя е известна и като Въображаемите мечки или като Арт 28. Според експерти от американското разузнаване първоначално тя е работила за или от името на руското военно разузнаване. За него представители на американското разузнаване заключиха, че е отговорно за хакерските атаки срещу бази данни на американската Демократическа партия и срещу имейли на нейни членове.
Майкрософ не съобщи кои са били обектите на неотдавнашната хакерската атаката.
На 21 октомври работата в САЩ на редица популярни интернет услуги беше нарушена в резултат на мащабна хакерска атака. Сред засегнатите бяха Амазон, Туитър, Нетфликс, Спотифай, Ай Ти енд Ти и др, припомня ТАСС.
Същевременно в интервю за интернет изданието, специализирано в технологиите "Уайред" американският държавен секретар Джон Кери каза, че Вашингтон не е заинтересован от започването на надпревара с Москва във въоръжаването в киберпространството, предаде ТАСС.
В отговор на въпрос дали той обсъжда с руските си колеги хакерските атаки, станали в САЩ в последните месеци, Кери каза: Ние обсъдихме това. Последното, което ни е нужно е надпревара в кибервъоръжаването.
Той каза, че президентът Обама ще реши кога ще бъдат приети мерки срещу Русия във връзка с обвиненията в кибератаки. Кери добави, че решението да се даде отговор на САЩ към Русия за каквито и да хакерски атаки е било взето отдавна, но то ще се приложи по същото време, когато ще се избере нов президент на САЩ и може да се окаже незабележимо за хората.