НАТО ще следи и Фейсбук

Getty Images/Guliver Photos
share

НАТО трябва да подкрепи създаването на международни правни правила за кибер пространството.

Това е записано в проекто-доклада на Комитета по гражданско измерение на сигурността на Парламентарната асамблея на НАТО, който бе представен на пролетната сесия на асамблеята от докладчика лорд Джоплинг от Великобритания.

В доклада се предлага забрана на кибер атаки срещу цивилни структури, както и признаването на непряка отговорност на страните, разрешаващи на своя територия на такива методи.

В доклада на комитета е подчертана ролята на социалните мрежи и по-специално на "Фейсбук", които са подпомогнали активистите да организират протестите в т.нар. "Близкоизточна пролет".

Според Джоплинг приносът на алианса и страните-членки е да включат кибер политиката в по-широка рамка за сигурност и отбрана.

Лорд Джоплинг подчерта, че ролята на Парламентарната асамблея е изключително важна на две нива.

На първо място в създаването на необходимото законодателство, а на второ -информиране на обществото за рисковете, които създава информационната мрежа, обясни докладчикът.

Той коментира още, че съюзът работи по комплексна стратегия за кибер сигурността, която трябва да бъде приета през юни тази година, но няма да бъде публикувана, а ще е поверителен документ.

По думите му не съществува договореност в международната общност, според която кибер атаките се обявяват за престъпление.

Според него откриването на извършителите на кибер атаки е много трудно.

Представителят на Русия в комитета Михаил Капура коментира, че не споделя, че при кибер атакаките сред "обичайните заподозряни" е неговата страна.

Той подчерта, че Русия отзаконова гледна точка е въвела много строги наказания по кибер сигурността. Той допълни, че НАТО и ЕС тепърва трябва да модернизират законодателство в тази област.

Проекто-докладът ще бъде внесен по време на сесията на асамблеята пред октомври в Букурещ.

Водещи новини

Още новини