Пясъчните дюни на Марс, които някога се считаха за застинали, всъщност са доста подвижни и се придвижват с по няколко метра годишно, съобщиха американски учени, цитирани от АП и ИТАР-ТАСС.
В десетки райони на Червената планета е установена динамика от бордовата камера на космическия апарат "Марс рикънисънс орбитър". "На Марс бушуват много по-силни ветрове, отколкото сме си представяли. Тези въздушни потоци са в състояние да преместват големи маси пясък", заяви Натън Бриджес от Лабораторията за приложна физика към университета "Джонс Хопкинс" в щата Мериленд.
Според учения важното откритие е било направено, благодарение на продължителността на работата и чувствителността на апаратурата, монтирана на космическия апарат, който беше изстрелян през 2005 година.
Както показа експеримент с компютърно моделиране, за да бъдат придвижени дюните на Марс, е необходим вятърен поток със скорост 130 километра в час. Но в други райони на Червената планета тези пясъчни образувания остават неподвижни.
"По всяка вероятност тези дюни се състоят от по-големи песъчинки или техните слоеве са се циментирали", предполага съавторът на изследването Матю Голомбек от Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА в Пасадена.
Вятър със 130 - километра в час бушува на Марс
- 18.11.2011 | 16:16
- 1583