Смартфоните биха могли да генерират електричество

GettyImages
share

Прозрачен материал, който може да се постави върху сензорните екраните на смартфоните може да направи възможно устройствата да генерират електричество при всяко докосване, заявяват китайки учени, цитирани от Live Science.

Повечето мобилни телефони и таблети са със сензорни дисплеи. Използването на сензорен екран включва потупване с пръсти и учени от Университета в Ланджоу, Китай, са стигнали до заключението, че механичната енергия от тези движения би могла да се преобразува в електричество за зареждане на батериите на телефона. Така устройствата биха работили по-дълго с едно зареждане на батерията, пише "Фокус".

Изследователите са разработили нов материал на основата на прозрачна силиконова гума – полидиметилсилоксан (PDMS). Учените са интегрирали в гумата жички от оловен циркониев титанат с дебелина едва 700 нанометра или една милиардна от метъра. За сравнение те са 140 пъти по-тънки от средно дебел човешки косъм. При втърдяването на гумата, екипът е използвал електрически полета, за да подреди наножичките в колони. Подреждането има решаваща роля за електрическите и визуални характеристики на материала.

При огъване или докосване, наножичките генерират електричество – явление, познато като пиезоелектричество. Подредените една до друга жички реагират на докосване в унисон, произвеждайки максимално количество енергия. Когато материалът се гледа под ъгъл, наножичките отразяват слънчевите лъчи, което означава, че покритието може да служи и като защита срещу любопитни погледи.

При експерименти потупването на материала е генерирало електрически ток от 0.8 наноампера или приблизително една милиона от електричеството, използвано за слухови апаратчета. Учените отбелязват, че допълнителни изследвания биха могли да увеличат генерирания ток.

Водещи новини

Още новини