Роботизирана протеза, която може да предава усещания от допир директно към мозъка на притежателя си, беше създадена от учени от американската правителствена агенция DARPA, пише "Монитор".
Подобни прототипи съществуваха и преди, но те можеха само да приемат и изпълняват команди от централната нервна система, без да предават обратна информация към мозъка. Затова пациентите с такива протези не „чувстваха” нищо, което съществено усложняваше манипулациите.
Роботизираната ръка на DARPA дава възможност на 28-годишен пациент, който над 10 години е парализиран след травма на гръбначния стълб, не само да я управлява, но и да усеща кой пръст или няколко пръста се докосват с чужд предмет. Пред разработчиците има още много предизвикателства. Засега сензорите не покриват цялата повърхност на протезата и не разпознават температурата. Но за пациентите това е голяма стъпка напред, тъй като технологията позволява не само да се заместват относително пълноценно изгубени крайници, но и да се възстановява чувствителността им.