Ядрен историк разработи карта, която визуализира ефекта от атомна бомба ако тя падне върху град. "NukeMap" позволява на потребителите да изберат град и след това да пуснат атомна бомба върху него. Тогава, алгоритъм изчислява периметъра на разрушение, както и жертвите, съобщава БТВ.
Преди 70 години на днешния ден САЩ пускат първата атомна бомба над Хирошима, Япония. Устройството, с кодово име „Little Boy”, е убило 66 000 души, повечето цивилни, и е ранило поне 69 000 души.
След като Япония отказа да се предаде през следващите дни, американците пуснат втора бомба на 9 август, този път над Нагасаки. „Fat Man” убива 39 000 души и ранява още 25 000. В статистиката с жертвите не влизат тези, които умират след взривовете от радиация, недохранване и болести. Бомбите, които остават единствените атомни оръжия използвани по време на война, спомагат за края на Втората световна война, когато Япония се предава на 15 август. Но цената на победата е прекалено скъпа за човечеството.
Ефектите от ядрен взрив зависят от височината на детонацията. Little Boy е атомна бомба от 15 килотона и тъй като е била детонирана във въздуха, това е увеличило нейния разрушителен характер.
Разработената ядрена карта показва в цветове какъв ще бъде ефекта на засегнатата площ. Оцветените в жълто места в центъра на картата са самият огнен взрив. Червеният радиус показва най-силната въздушната вълна, зеленият – радиусът на отделената радиация. След това следва сив радиус, който показва до къде се простира ефекта на отслабващата въздушна вълна. Най-външният кръг, който е жълт, показва обсега на термалната радиация, която би довела до изгаряния трета степен по човешката кожа.
Алех Велерщайн, създател на картата, обяснява, че хората на открито ще имат по-ужасна съдба от тези на закрито, но и в двата случая – резултатът ще е катастрофален. Алгоритъмът на картата позволява потребителите да изберат каква точно бомба да пуснат над определено място по света. Ако бомбата, пусната над Хирошима бъде детонирана в София, тя ще обхване голяма част от центъра на града. Ефектът й се простира от Централни софийски гробища до Университетската болница.
Бомбата, пусната над Нагасаки, е далеч по-силна. Тя би обхванала цялата централна част на града, ж.к. Банишора, ж.к. Сердика и парк Борисовата градина. Проектът на Велерщайн показва нагледно ужасът от използването на ядрено оръжие. Преди 70 години жителите на Хирошима и Нагасаки не са знаели, че са ударени от ядрена бомба. Повечето от тях са мислели, че това е обикновена бомбардировка, но по-късно са осъзнали, че целите градове тънат в руини.
„Това беше видение от ада”, разказва жена, която е видяла бомбардировките като малко момиче.