Представете си, че притежавате кожа, която е толкова гъвкава, че можете да я разтегнете над два пъти от нормалната ѝ дължина във всяка посока множество пъти без върху нея да се образува и една бръчица.
Тази невероятна еластичност е едно от редицата нови качества, които са вградени в нов прозрачен, подобен на кожа сензор, разработен от Женан Бао – професор по химически науки от Университета в Станфорд.
Сензорът се състои от два слоя прозрачен тънък силиконов филм, в които са вградени въглеродни нанотръби. Те служат като миниатюрни пружинки, които позволяват на сензорите да измерват много точно прилаганата върху материала сила, независимо дали той е натискан, разтяган или извиван.
Между двата външни слоя е поставен трети слой, който, подобно на батерия, съхранява електрически заряд. Когато върху този слой бъде оказан натиск, капацитетът му за съхранение на слоя се променя. Промяната се отчита от двата външни слоя, които влизат в ролята на клемите на стандартна батерия.
Въглеродните нанотръби са разположени така една спрямо друга, че изкуствената кожа може да бъде разтягана във всички посоки, без това да наруши структурата ѝ.
Силата на натиск може да варира от нежно докосване до натиск, два пъти по-силен от натиска на крак на слон, като нито един от тях не предизвика деформация на материала.
В бъдеще сензорът може да бъде използван за създаването на чувствителни към докосване крайници на роботи, за медицински приложения като превръзки, както и за усъвършенствани сензорни екрани.
Един от предишните проекти екипа на Бао е изключително чувствителен на натиск сензор, който може да засече докосването и на най-малката мушица.