НАСА разработва инструмента Global Ecosystem Dynamics Investigation (GED), който ще бъде монтиран на Международната космическа станция. Този лазерен уред ще може да изследва дълбините на горите по цялата повърхност на Земята, което ще помогне на учените по-добре да разберат въглеродния цикъл на планетата и ролята на горите в него.
След като приключи основната си мисия през 2018 година, оптичният локатор на GEDI ще се присъедини към другите орбитални спътници, за да изучи растителността на Земята в глобален мащаб, пише inews.bg.
"GEDI ще бъде огромен нов ресурс за изучаването на растителността на Земята – казва Пирс Селърс, зам.-директор на центъра на науки и управлението по изследвания в Центъра за космически полети "Годард". – Например данните от GEDI ще ни дадат разбиране в глобален мащаб за това, колко въглерод се съхранява в горската биомаса."
Лазерният уред GEDI ще изпраща около 16 милиарда светлинни импулса на година към горите на Земята, без да нанася вреда на флората или фауната. Това ще позволи да се построят 3D модели на горите и да се получи важна информация за механизмите на въглеродния обмен.