Софтуер за управление на трактори могат да създадат български учени. Разговорите за изработването на специален софтуер за селскостопански машини вече са започнали. Подписано е и споразумение между Селскостопанската академия и Асоциацията на зърнопроизводителите, пише в. "Стандарт".
Разработката е поискана от земеделците, които имат нужда от все по-съвременни технологии, за да бъдат конкурентоспособни на колегите си от Западна Европа. Заради далеч по-ниските субсидии обаче те не могат да си позволят да плащат на западни компании огромни суми за "виртуалния мозък" на селскостопанските машини. Ние можем да го изработим на далеч по-ниска цена, обясняват родните учени.
В момента хай тек оборудването на тракторите и комбайните струва дори повече от самите машини. GPS устройствата пък вече са задължителни за селскостопанските машини. На Запад всички машини могат да се контролират дори от разстояние, само с едно кликване на мишката или с един бутон на мобилния телефон. Подобни технологии може да се внедрят не само в селскостопанските машини, но и в различни други дейности - например за напояване или торене.
Възможно е да се направи система, която изчислява количеството влага в почвата и включва напояването, когато влагата е по-ниска от необходимото за нормално развитие на растенията, обясняват специалисти. Подобни разработки не са уникални, те вече съществуват, но закупуването им е доста трудно заради високите цени. В същото време родните учени спокойно биха могли да направят същите разработки, но при много по-изгодни за ползвателите цени. Въпросът е да има интерес от страна на бизнеса и фирмите да са наясно, че въпреки че сме държавна институция, нашите разработки се плащат, казват от академията. От там се оплакват, че губят огромни суми всяка година заради кражби на авторски права върху семена, създадени, за да бъдат по-устойчиви и да дават по-добра реколта, както и на редица други разработки.