"Личната карта" на Хигс бозона става все по-прецизна и заприличва на портрета на неуловимата частица, който бе създаден преди 50 години, заявиха учени, цитирани от Франс прес.
Според тях събраните данни от Големия адронен колайдер на ЦЕРН в Женева са позволили да се намерят отговори на редица въпроси, свързани с Хигс бозона.
Неуловим, защото е изключително нестабилен, Хигс бозонът е смятан от физиците за крайъгълен камък на фундаменталната структура на материята, за елементарна частица, която придава маса на много други частици, пише inews.bg.
За съществуването ѝ за пръв път бе споменато през 1964 г. от Питър Хигс, Франсоа Енглер и Робърт Браут, който вече не е между живите. Хигс и Енглер получиха Нобелова награда за физика през 2013 г. за изграждането на "скелета" на тази теория, наречена Стандартен модел.
Сега международен екип от учени, които търсят Хигс бозона в експерименти с Големия адронен колайдер, потвърдиха, че частицата се държи както е предвидено от теорията, а не като "измамник", който прилича на Хигс бозона, но е с друг произход.
Когато се разпадне, Хигс бозонът може да предизвика появата не само на фотони и други видове бозони, но и на фермиони. "Това е голяма крачка напред в изследванията – увери Маркус Клуте от Масачузетския технологичен институт. – Вече знаем, че електроните получават масата си благодарение на полето на Хигс, а това вдъхва много надежди за бъдещи проучвания."
Резултатите от изследването са публикувани в Nature Physics, допълва БТА.
"Профилът" на Хигс бозона става все по-ясен
- 23.06.2014 | 21:41
- 3020