Европейската космическа обсерватория "Планк" (Planck) ще бъде изключена и ще се превърне в още един обект от космическия боклук. Телескопът е изпратен в Космоса през 2009 година и е изпълнил достойно своята мисия, пише inews.bg.
"Последната команда за изключване на предавателя ще бъде изпълнена около 12 часа по Гринуич (15 часа българско време)", казва ръководителят на мисията Стив Фоли пред РИА Новости.
Телескопът "Планк" е създаден за изучаване на космическия микровълнов фон – реликтово лъчение, възникнало след Големия взрив. Апаратът многократно е сканирал цялата небесна сфера в милиметровия и субмилиметровия диапазон и е получил нова, значително по-пълна и точна картина на микровълновия фон.
Благодарение на данните на "Планк" учените са успели да уточнят скоростта на разширението на Вселената и нейната възраст, която сега се оценява на 13,82 милиарда години – с 50 милиона години повече, отколкото се смяташе по-рано.
Телескопът е уточнил и "рецептата" на Вселената – по нови оценки на учените обикновената материя заема 4,9% от нейната маса, на тъмната материя, която засега се открива само по косвени признаци, се падат 26,8% – малко повече от предполаганото. Останалото е още по-загадъчната тъмна енергия.
За работата на телескопа е била необходима система за охлаждане, в която е циркулирал течен хелий. През януари 2012 г. хелият се е изчерпал и вече е било невъзможно апаратът да се използва по предназначение.
Фоли отбелязва, че животът на "Планк" не може да бъде продължен, както това е направено с инфрачервения телескоп WISE, който след изчерпване на хелия се е "заел" с търсенето на астероиди.
"Планк" е уникален апарат, предназначен именно за измерване на космическия микровълнов фон", пояснява специалистът.
В средата на август апаратът е изведен от точка на Лагранж L2 (точка, в която гравитационните сили се уравновесяват) от системата Слънце–Земя на хелиоцентрична погребална орбита.
Новата му траектория ще позволи на астрономите да са сигурни, че той няма да се сблъска със Земята през следващите 300 години.