Учени създадоха език за програмиране на ДНК молекули

share

Учени от Университета на Вашингтон са разработили език за програмиране, който може да се използва за изграждане на изкуствени ДНК молекули. По този начин те могат да управляват поведението на химическите реакции, съобщават специалистите в официалната страница на университета.

Разработката напомня принципа на работа на езиците за програмиране на софтуер. Вместо управление на електроника и различни функции обаче, създаването на подобни молекули може да се използва за разпознаване на заболявания на клетъчно ниво или лечение чрез доставка на подходящите лекарства директно до засегнатия елемент на тялото, пише dnevnik.bg.

Езикът е базиран на стари уравнения, които показват как се държат определени смеси от химикали. Чрез тази информация, учените създават своя език за програмиране, който може не само да проследява, но и да ръководи тези реакции. "Започваме с математическо описание на химическа система и след това използваме ДНК, за да изградим молекулите, които да реализират желаните резултати", коментира Георг Сийлиг, една от основните фигури в разработката.

Човеците имат сложни мрежи от молекули, които помагат за регулирането на клетките и за запазване на доброто състояние на тялото. Чрез изграждане на изкуствени системи, които се държат като билогичните, учените се надяват да успеят да дадат допълнителна подкрепа и сили на тялото при борба с различни болести и увреждания.

"Мисля, че това е добър поход, тъй като ти позволява да решаваш повече от един проблем. Ако искаш един компютър да върши нещо друго, просто го препрограмираш. Този проект е мнохо сходен и можем да кажем на химията какво да прави", допълва Сийлиг.

Въпреки това езикът за създаване на ДНК молекули все още е далеч от прилагане в медицината. За да се стигне до този етап има още доста работа. Проектът наскоро е получил $2 млн. финансиране и ще бъде част от инициатива на американската Национална научна фондация за развитие на молекулярното програмиране.

Водещи новини

Още новини