Здравословният начин на живот пази от деменция

Интернет
share

Милиони случаи на болестта на Алцхаймер в света могат да бъдат предотвратени чрез намаляване на въздействието на рискови фактори, като високо кръвно налягане, тютюнопушене, затлъстяване и липса на физически упражнения, допълва БТА.

Резултатите от изследването бяха представени на Международната конференция на асоциацията "Алцхаймер" в Париж.

Изследването е извършено под ръководството на Дебора Барнс от Калифорнийския университет в Сан Франциско и е финансирано от асоциацията "Ацхаймер" и Американския национален институт по стареенето.

В рамките на изследването е използван математически модел, за да се прецени въздействието на променливи рискови фактори, свързани с болестта на Алцхаймер - тютюнопушене, депресия, нисък образователен ценз, диабет, недостатъчна физическа активност, както и затлъстяване и високо кръвно налягане у хората на средна възраст. Какво е значението на всеки от тези фактори за всички случаи на болестта на Алцхаймер зависи от това дали е често срещан и дали има голямо въздействие върху риска от деменция.

Учените  анализирали въздействието на всеки от тези фактори в глобален план и в САЩ. В глобален план най-голямо въздействие върху случаите на болестта на Алцхаймер има ниският образователен ценз, са  установили учените.

"Обучението започва да изгражда невронните мрежи в мозъка. Лишаването от обучение означава по-слабо развитие на мозъка", посочи Барнс. 

Тютюнопушенето е с второто най-голямо въздействие върху случаите на болестта на Алцхаймер в световен план, следвано от недостатъчната физическа активност.

В САЩ недостатъчните физически упражнения са главната причина, защото една трета от населението води заседнал начин на живот, поясни Дебора Барнс.

Депресията е с второто най-голямо въздействие върху случаите на болестта на Алцхаймер в САЩ, следвана от тютюнопушенето и високото кръвно налягане у хората на средна възраст. 

Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Лансет нюролъджи".

Водещи новини

Още новини