Глухи пациенти ще могат да имат нормален слух с помощта на нов имплант, който замества средното ухо, оповестиха шведски изследователи, цитирани от БТА.
Бо Хакансон от технологичния университет Чалмърс в Гьотеборг заяви, че имплантът, разработен съвместно с университетската болница Салгренска в същия град, може да бъде вкаран подкожно зад ухото и да се захване за черепната кост.
Новата технология ползва черепната кост, за да предаде звукови вибрации до вътрешното ухо чрез т.нар. звукова проводимост. Човек чува 50 процента от собствения си глас посредством звуковата проводимост, така че възприема този звук като естествен, поясни Хакансон.
Имплантът, създаден от Хакансон и неговия екип, е различен от ползваните днес други уреди, които се осланят на звуковата проводимост. Не е нужно имплантът да бъде захванат за черепната кост с помощта на титанов винт, който минава през кожата. Затова пациентът не трябва да се безпокои, че ще изгуби винта, няма и риск от кожни инфекции около мястото на фиксирането му.
Технологията е проектирана така, че да лекува пациенти, засегнати от хронично възпаление на външното или средното ухо, от костни заболявания. Тя може да се ползва също от хора с вродени малформации на външното ухо, слуховия канал или средното ухо.