Учен от САЩ е изобретил нов вид крушка, която използва синтетични полимери и наноматериали, за да генерира светлина, предаде ДПА.
Пластмасовата крушка е с по-добри енергоспестяващи свойства от флуоресцентните, а освен това щади окото. Подробности за изобретението са публикувани на сайта на университета "Уейк Форест" в Северна Каролина, където работи неговият създател - професорът по физика Дейвид Каръл, съобщи БТВ.
Новата крушка използва същото количество енергия като флуоресцентните крушки. Пластмасовата крушка е изработена от три пласта светоизлъчващи полимери, смесени с малко количество наноматериали, които светят, когато бъдат стимулирани с електричество. Излъчвана бяла светлина е подобна на слънчевата - предпочитаната от човешкото око. Пластмасовата крушка има и друго предимство - може да се изработва във всякакви цветове и форми.
"Хората често се оплакват, че флуоресцентните крушки дразнят очите им. Не по-малко досадно е тяхното бръмчене. Създадената от нас крушка предлага решение и на двата проблема, освен всички други предимства, които има", казва изобретателят Дейвид Каръл.