Шимпанзетата и орангутаните, също като хората, минават през труден период в зряла възраст, откри ново изследване, цитирано от Би Би Си.
То е дело на международен екип, събрал експерти от различни области - приматолози, психолози и дори икономисти. Изследвани са 508 шимпанзета и орангутани на различни възрасти, мъжки и женски, отглеждани в различни зоологически градини и изследователски центрове.
Въпросник, който оценява емоционалното състояние при хората, бил адаптиран към маймуните. Основен източник на информация били служители, доброволци и учени, които са работили с всяко от животните поне две години и познават индивидуалното му поведение.
Резултатите навеждат на идеята, че спадът в емоционалното благосъстояние, който се случва на хората между 40 и 50 години, може да се дължи на физиологични или хормонални промени, а не само на стреса в съвременното общество, пише LiveScience.
"Биологията и физиологията трябва да бъдат първи в списъка от възможни обяснения," смята Андрю Осуалд от университета на Уоруик във Великобритания. „Това е общото между нас. Маймуните нямат ипотеки, разводи, училищни такси за плащане и други типични за съвременния свят неща.”
Според д-р Александер Вайс от Единбургския университет приликите между хората, шимпанзетата и орангутаните отиват отвъд генетиката и физиологията. Близките ни родственици се изправят пред сходни стресови фактори и социален натиск, пише сп. "Обекти".
"Когато шимпанзето достигне средна възраст, няма да иска яркочервена спортна кола - разказва Вайс пред Би Би Си - но те вероятно искат други неща, например да се чифтосват с повече женски и да имат достъп до повече ресурси."
Въпреки че резултатите са интригуващи, изследването би трябвало да използва и по-обективни показатели - например измерване на стресовите хормони при маймуните - а не да разчита само на преценката на хората, които ги гледат, заявява пред Live Science приматологът Франс де Ваал от университета Емъри.
Ако резултатите от изследването, публикувано на 19 ноември в сп. Proceedings of the National Academy of Sciences, са достоверни, това би значело, че кризата на средната възраст е неизбежна и трябва да гледаме на нея по-леко, смятат авторите.
И маймуните имат "криза на средната възраст"
- 20.11.2012 | 16:54
- 1255