-
15 септември 2012 20:15
- 3140
- 1
При съвместна акция на Би Ти Ви и НАП бе установено, че десетки обменни къщи продължават да подвеждат клиентите си чрез вратичка в закона.
Новите законови промени, който бяха гласувани само преди три седмици, трябваше да сложат край на измамите с валута. Законът е променен така, че забранява на чейндж бюрата разликата между курс купува и курс продава да е повече от 5 на сто.
В същия ден на влизане на тези промени обаче голяма група бюра, които според НАП са подвеждали клиентите си чрез различни трикове, са станали финансови къщи и по този начин са избегнали санкциите на данъчните, които не контролират т. нар. финансови къщи. В същото време от бранша твърдят, че това не е заобикаляне на закона, а опит за оцеляване на бизнес, който държавата умишлено се опитва да съсипе.
Чейндж бюро на централния столичен булевард "Витоша" има голяма табела на входа с привидно изгодни курсове. При опит за обмен на 10 евро, вместо близо 20 лева от бюрото дават на клиента по-малко от 16.
Проверка на Би ТИ ВИ показа, че общо 3 чейндж бюра на "Витоша" работят на един и същи принцип.
„Има една табела, обявена за рекламна отвън, която съдържа наглед изгодни курсове и има табло, което е скрито и трудно за възприемане, на което е обявен курс, драстично различен от този навън", казва Росен Бъчваров, говорител на НАП.
Въпросните обменни бюра по документи вече са финансови къщи, но нищо друго в тях не е променено. „Това обаче има всички белези на заобикаляне на закона и то на грубо заобикаляне на закона и ние с БНБ още следващата седмица ще започнем разговори за преразглеждане лицензиите на такъв тип финансови къщи", допълва Бъчваров.
От Асоциацията на обменните бюра са категорични, че това не е измама - обикновено служителите на гише предупреждавали клиентите, че ще получат по-малка сума.
„Промяната е поръчкова с цел да се пренасочва бизнеса към банките, които не са засегнати от нея. Да се търсят проблеми при финансовите къщи е нелепо, защото независимо от курсовете на обмяна при тях никога не е имало проблеми и недоволни клиенти", коментира Калин Петков, Асоциация на обменните бюра.
Докато браншът и данъчните спорят има ли престъпване на законите, от НАП съветът клиентите, ако попаднат на "финансова къща" да не подписват документа за сделката и да поискат връщане на парите.
През следващата седмица БНБ трябва да реши дали въпросните филиали на финансова къща могат да продължат да съществуват в този си вид. По информация на телевизията обаче във финансовото министерство се обмисля въпросът дали изобщо да не бъде прекратена дейността на всички чеийндж бюра и обмяната на валута да бъде поверена изцяло в ръцете на банките.
Последвайте канала на
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Голям църковен празник е днес - Попова Коледа! Спазват се редица традиции и обичаи
05 януари 202506:01
Всичко, което казвате, може да бъде реализирано
05 януари 202505:55
Мъж е в много тежко състояние след взрив на газова бутилка в София
04 януари 202519:14
Простреляха смъртоносно полицай по време на лов във Видинско
04 януари 202518:06
Акушерката от видеото с кючека с бебета: Просто потанцувах, танцът е терапия за децата
04 януари 202519:30
Преговорите за редовно правителство продължават
04 януари 202519:49
Сергей Станишев: Трябва да има ясно коалиционно споразумение
04 януари 202520:25
Провалиха се преговорите за коалиционно правителство в Австрия
04 януари 202521:37
Зеленски: Руските и севернокорейските сили са претърпели тежки загуби в Курска област
04 януари 202521:23
2012.09.17 | 10:33