Нови разкрития за скандала с частните болници

  • 16 януари 2020 19:07

  • 20743
  • 0
Нови разкрития за скандала с частните болници
© Pixabay

Не е нарушен законът, а има практика за нерационално използване на обществен ресурс. Това каза управителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) д-р Дечо Дечев. Той бе изслушан в Комисията по здравеопазване в парламента във връзка със скандала, че частни болници са получавали повече средства за лекарство, използвано при лечение на онкоболни пациенти.

"Всички плащания са напълно законни, но има нужда от проверка, която НЗОК не може да извърши", обясни Дечев, цитиран от БТА.

По думите му Касата плаща едно и също лекарство в различните болници с разлика до 700 процента. По закон частните болници са освободени от задължението да правят обществени поръчки, но където няма обществена поръчка, цените винаги са максималните, каза още Дечев.

В отговор на въпрос дали има и други медикаменти, за които са открити подобни разлики в цената Дечев каза, че данните са налични и не са били оповестявани, защото НЗОК има информационна система, която гарантира, че не може да се плаща продукт с цена над пределната. Всички плащания, направила Касата, са в рамките на закона, подчерта Дечев и още веднъж увери, че законът не е нарушен. По-високата цена на лекарствата е проблемът, появил се преди години, когато частните болници са били освободени от обществени поръчки, допълни още той.

Кирил Ананиев на кръстосан огън от депутатите

Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев посочи, че от предоставени данни от 27 лечебни заведения за онкологични и онкохематологични заболявания, е видно, че при 4 медикамента има голяма разлика в цените. По думите му почти всички частни лечебни заведения купуват тези четири лекарства на максималната допустима цена.

Проф. Николай Данчев, председател на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти, каза, че спорният медикамент в момента е с най-ниска цена в България и Словакия.

"Изпратили сме проверяващи в склада на притежателя на разрешението за употреба на въпросния медикамент. Едната хипотеза за голямата разлика в цената е внасяне на продукт с изтичащ срок на годност", допусна проф. Данчев.

По думите му след края на проверката е възможно да се състави административен акт или да се насочи случая към по-сериозни органи.

Последвайте канала на

Novini.bg
20743 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини