В САЩ разрешиха използването на синтетични антитела срещу COVID-19

  • 10 ноември 2020 13:29

  • 570
  • 0
В САЩ разрешиха използването на синтетични антитела срещу COVID-19
© Getty Images/Guliver

Федералното Управление за контрол на храните и лекарствата в САЩ е дало временно разрешение за ново лекарство срещу COVID-19, използващо синтетични антитела, произведени от фармацевтичната компанията "Ели Лили" ("Elli Lillly").

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Препаратът ще бъде използван само при леките и умерени форми на заболяването, но не и за хоспитализираните пациенти на изкуствена вентилация.

Лекарството bamlanivimab /бамланивимаб/ беше разработено специално срещу COVID-19. Други лекарства, като ремдесивирът и дексаметазонът също показаха добри резултати, но техните молекули съществуваха и преди разпространението на пандемията.

СЗО: "Ремдесивир" не лекува COVID-19

Разрешението от американския регулатор беше дадено един месец след като фармацевтичната компания Ели Лили направи спешни постъпки в тази насока. Те се основаваха на клинични опити, проведени с 465 нехоспитализирани пациенти.

Участниците бяха подбрани по критерии да са с тегло над 40 килограма, да са на възраст над 12 години и да са с висок риск от тежко усложнение от COVID-19 и хоспитализация.

Лекарството бамланивимаб се прилага с една единствена венозна инжекция. В началото на месец октомври президентът на САЩ Доналд Тръмп се подложи на подобно лечение.То включваше коктейл от "моноклонирани" антитела, разработени от американската компания "Редженерон". Американският държавен глава не спести похвалите си за лечението, след като оздравя.

ЕК договори доставка на ремдесивир за половин милион болни от COVID-19

Споменатите синтетични антитела имитират действията на имунната система, след като коронавирусът проникне в човешкия организъм. Те блокират способността на патогена да се захване за клетките и да проникне в тях. Лечението се счита като най-ефикасно в началния стадий на инфекцията, когато антителата все още имат шанс да неутрализират заразителя. Но при втората фаза на Ковид-19 вече е неефективно, тъй като тогава опасността не идва от самия вирус, а от свръх реакцията на имунната система, която атакува белите дробове и други вътрешни органи.

По време на клиничните изпитания лекарството бамланивимаб е съкратило броя на хоспитализираните пациенти 28 дни след приложената инжекция. Полученото разрешение ще позволи на лекарите да използват лекарството и извън сферата на клиничните изпитания, допълва БТА.

Последвайте канала на

Повече за Коронавирус

corona
Novini.bg
570 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини