Учени: Хепаринът е опасен за болните от COVID-19

  • 29 април 2020 20:51

  • 3362
  • 1
Учени: Хепаринът е опасен за болните от COVID-19
©

Китайски учени са установили, че набиращата популярност методика за борба срещу коронавирусната инфекция с антикоагуланта хепарин не понижава, а повишава риска от смърт при пациентите, съобщава БТА.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33059

Изводите им са публикувани в статия в електронната библиотека medRxiv.

COVID-19 поднася още една изненада

"Наблюденията ни показват, че непоносимостта към хепарин и предизвикваната от него тромбоцитна недостатъчност могат да възникнат спонтанно у болните от COVID-19 дори в случаи, когато не са приемали препарата никога преди. Това може да обясни защо всички пациенти, получавали това вещество по време на включването им към изкуствен бъбрек, починаха", пишат авторите на статията - екип изследователи от Института по биотехнологии в Пекин и техни колеги от Ухан под ръководството на Лю Чжан.

През последните няколко седмици европейски и американски лекари започнаха да използват хепарин срещу COVID-19, отбелязват авторите. При първите наблюдения при критично болни това лекарство показва подобрение в работата на белите дробове, като разбива тромбите и повлиява възпалението.

От февруари до началото на април хепарин прилагат и лекари в болниците в Ухан при най-тежкоболните. Наблюденията на изследователите показват, че приемът на този антикоагулант понякога води до развитие на тромбоцитна недостатъчност, свързана с това, че по неизвестни причини имунната система започва да изработва антитела, които се съединяват с молекулите на лекарството. Те атакуват тромбоцитите, с които взаимодейства хепарина и това води до масова гибел на клетки и формиране, а не разтваряне на тромби и до още странични ефекти. Обичайно това се наблюдава рядко и далеч не така бързо. При заразените с коронавирус обаче тази реакция започва спонтанно веднага след първия прием на хепарин.

Китайските специалисти са установили, че от подобни усложения са били засегнати над 40 на сто от пациентите в реанимация с тежка форма на COVID-19. Обикновено тромбоцитна недостатъчност се проявява при едва един процент от болните след дълъг прием на хепарин. Особено силно тази аномалия се проявила при пациентите, включени от лекуващите ги лекари към изкуствен бъбрек за прочистване на кръвта им от молекули, благоприятстващи развитието на COVID-19. Всички пациенти, приемащи хепарин, които били подлагани на хемодиализа, не са се справили с болестта и са починали от усложнения, свързани с остра тромбоцитна недостатъчност.

Според учените това означава, че хепаринът не трябва да се прилага срещу COVID-19 при всички случаи и че следва да бъде заменен от други антикоагуланти, които нямат толкова опасни странични ефекти.

Novini.bg ви дава възможност да следите актуалните данни за смъртоносния коронавирус в реално време:

Последвайте канала на

Повече за Коронавирус

corona
Мая Йорданова
3362 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
XXX

2020.04.30 | 18:26

1
ВСИЧКИ В ПАРЛАМЕНТА СА КРАДЦИ И ЛИЦЕМЕРИ ДОРИ СЕГА НИ КАРАТ ДА СИ ПЛАЩАМЕ ТЕСТОВЕТЕ ЗА COVID 19

Добави коментар

Водещи новини