Проф. Генчо Начев: Финансирането остава най-големият проблем в здравеопазването

  • 25 януари 2016 17:29

  • 2092
  • 0
Проф. Генчо Начев: Финансирането остава най-големият проблем в здравеопазването
©

Сандалът с ваксините от Турция е буря в чаша вода. Той е политически инсцениран. Аз бих призовал да си представим, следният сценарий, че нямаше ваксини – тогава какво? Експертите казват, че ваксините са качествени и МЗ си е свършило работата. Това каза кардиохирургът проф. Генчо Начев в предаването „Лице в лице“ по БТВ.

Ако до края на годината се реализира това, което е предвидено в здравната реформа, ще бъде много добре Националната здравна карта е нужна. Именно тя ще донесе регулация по обективни критерии в здравеопазването, посочи Начев.

По думите му финансирането си остава големият проблем в сектора. „Не може да се плаща на минал пациент през лечебното заведение, без да се посочва в какво състояние е приет, за качеството на лечението му, за състоянието при изписването му. Всичко това е заложенио в здравната стратегия. Пациентите не могат да дадат оценка за качеството на здравеопазването, защото не разбират. Има обективни критерии, по които се оценява. Проверката ще се прави от проверяващите органи и от специалисти, уточни кардиологът.

Той бе категоричен, че трябва да се прави контрол, какъвто никога досега не е правен. Към БЛС има изградени бордове по специалности от най-добрите лекари. Именно от тях, съвместно с НЗОК могат да се извършват проверките.

В момента има неравнопоставеност на собственостите между частните и държавните болници. Крайно време е да има равнопоставеност и да се регламентира за какво се плаща, категоричен бе д-р Начев.

„Моите колеги се оплакват основно от две неща - невъзможността да внедрим иновации в медицината и заплащането. В същото време пациентите се оплакват, че лекарите не разговарят достатъчно с тях. Първо в България трябва да започнем да работим върху начина на мислене. Внимателно отношение, непрекъснат разговор с пациента - това трябва да е основата“.

Електронният четец с отпечатък от пръста вече е въведен при нас. Това се използва по много места в света и той работи. Така се повишава контролът в системата и се пестят пари, смята проф. Начев.

Накрая той даде съвет на сърдечноболните: „Хора, които знаят, че имат проблеми със сърцето трябва да са внимателни, когато се излагат на студ“.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
2092 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини