12 000 българи тестват нови лекарства

  • 01 декември 2015 07:49

  • 2946
  • 1
12 000 българи тестват нови лекарства
© Getty Images

Около 12 000 българи на година се подлагат на тестова с нови медикаменти, Едва 5% от тях го правят за пари, останалите са болни, които се надяват да бъдат излекувани.  Това съобщиха от Българската асоциация по клинични проучвания пред в. "Телеграф"

В момента се наблюдава увеличаване на тестовете на препарати за онкоболни. Много от тези пациенти търсят последен шанс за спасение и са готови да опитат всичко, коментират експертите. Другите най-чести изпитания у нас са в сферата на гастроентерологията, ендокринологията, психиатрията, неврологията.

Всяка година в България се одобряват около 200 нови клинични проучвания, които се извършват в няколко центъра. Наред с това нашенци все по-често се опитват да намерят лек за заболяванията си и на сайта на Европейската агенция по лекарствата. Там почти всяка седмица се актуализира списъкът с центрове в ЕС, които провеждат клинични изпитания. При тях доброволците получават възможността да опитат да се излекуват с иначе много скъпите нови лекарства, но без да им се заплаща за това.

Иначе хората, които се подлагат на тестове срещу заплащане, могат да си докарат от 50 до 200 лв. на месец. Те участват в т. нар. 1 фаза на изпитанията. Хонорарите в нея варират в зависимост от броя на посещенията в клиничния център. Кандидатите разбират за изпитанията от обяви в интернет или в медиите. Преди да бъдат одобрени, преминават през обстоен преглед при лекар. Важното е да не са алергични и да нямат хронични болежки. Също така не трябва да взимат лекарства. По този начин кръгът на кандидатите, се стеснява, поясниха медици. В по-късните фази на изпитанията не се дават хонорари, защото в тях обикновено участват болни хора.

Последвайте канала на

Novini.bg
2946 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2015.12.11 | 15:41

1
Безплатни опитни мишки!

Добави коментар

Водещи новини