Температурата се лекува над 38 градуса и не се пие антибиотик по инерция

  • 13 декември 2024 12:05

  • 358
  • 2
Температурата се лекува над 38 градуса и не се пие антибиотик по инерция
© Novini.bg/ Canva

В сезона на инфекциите е важно да останем здрави.

"Лекуваме добре тогава, когато лекуваме причината, а не симптомите. При грипа имаме рязко начало с много висока температура, но не можем само въз основа на анамнезата да бъдем сигурни дали е грип, или Ковид. Трябва да се направи тест. При грипа има специфична терапия. Тогава използваме медикаменти, създадени да унищожат грипния вирус. При Ковид терапията ще бъде различна", обясни личният лекар д-р Гергана Николова в предаването "България сутрин".

Висок е процентът на ваксинирани срещу грип възрастни хора в област Ямбол

Тя отбеляза, че много дълго време са се използвали антибиотиците без лекарско предписание и са се продавали "като кисело мляко".

"Това са медикаменти, които трябва да се използват само с лекарско предписание и когато е необходимо, защото се създава антибиотична резистентност - когато използваме антибиотика, ще храним бактериите и няма да можем да ги убием", заяви д-р Николова пред Bulgaria ON AIR.

Лекарят подчерта, че когато се назначи антибиотична терапия, трябва да се спазва достатъчно дълъг период, а не да пием два дни антибиотик, да се почувстваме добре и да спрем.

"Температурата започваме да я лекуваме, когато надвиши 38 градуса. Дете с 37,3 градуса не трябва да бъде лекувано с антипиретици", добави д-р Николова.

За да сме здрави, лекарят съветва да ядем повече плодове и зеленчуци, и да проветряваме често помещенията, защото "не ни разболява студеният въздух, а вирусите". Д-р Николова призовава да бъдем отговорни към своето здраве и към здравето на другите, да носим маска в аптеки и болници. Важно е и да спим по 8 часа през нощта, както и да намалим цигарите.

По думите ѝ е добре да се ваксинираме, защото ваксините ни предпазват от заболяванията.

Гостът отбеляза, че към момента са поставени 92% от ваксините по Националната програмата за борба със сезонния грип и пневмококи.

"В есенно-зимния период най-болни обикновено са децата. Грипът всяка година убива хора", посочи още д-р Николова.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
358 2

Коментари 2

Добави коментар
erotis

2024.12.14 | 14:37

2
❤️Ту­­­к мо­­­жете д­­­а събл­­­ечете ед­­­но мом­­­иче и д­­­а я ви­­­дите го­­­ла) Мо­­­ля, оце­­­нете г­­­о ➤ Ja.cat/sexbg

2024.12.13 | 14:10

1
Увeличете пeниca си с поне 11 см, получете твърда epeкция и накарайте приятелката си да свъpши поне пет пъти подpед: гаpантиран ефект, доказан с научни изследвания. Ето тази статия----> come.ac/titan

Добави коментар

Водещи новини