СЗО идентифицира 17 приоритетни патогена за разработване на ваксини

  • 05 ноември 2024 20:08

  • 327
  • 0
СЗО идентифицира 17 приоритетни патогена за разработване на ваксини
© Getty images

Световната здравна организация (СЗО) за първи път публикува списък със 17 патогена, за които има "спешна необходимост от ваксини, съобщи БТА.

"Правим това, защото бихме искали да изместим фокуса на разработването на ваксини от търговската възвръщаемост към регионалните и глобалните здравни нужди", каза д-р Матеуш Хасо-Агопсович, специалист по ваксините на СЗО, на брифинг за пресата.

Това е "първото глобално усилие за приоритизиране на ендемични патогени въз основа на критерии, включващи регионална тежест на заболяванията, риск от антимикробна резистентност и социално-икономическо въздействие", се казва в изявление на СЗО.

Новият вариант на маймунската шарка се предава предимно между хора

Разработването на ваксини срещу тези 17 патогена е на различни фази, като някои от тях все още са в етап на научни изследвания, например за хепатит С, докато други, като за вируса денга, предстои да бъдат одобрени от регулаторните органи, да бъдат препоръчани или да бъдат пуснати на пазара.

Тези ваксини "биха намалили значително тежестта на заболяванията, които днес силно засягат общностите", но и "медицинските разходи, с които се сблъскват семействата и здравните системи", казва в съобщение за пресата д-р Кейт О'Брайън, директор на отдела за имунизации на СЗО.

Правейки този избор, СЗО потвърждава дългогодишните си приоритети в областта на научните изследвания и разработките на ваксини, по-специално срещу ХИВ, малария и туберкулоза - три заболявания, които заедно с други инфекциозни болести оказват голямо въздействие върху здравето.  Тези три заболявания всяка година отнемат живота на близо 2,5 милиона души по света. 

СЗО обръща внимание и на патогени като стрептокок от група А, който причинява тежки инфекции и е отговорен за стотици хиляди смъртни случаи всяка година, главно в страните с ниски доходи, както и на клебсиела пневмония, отговорна за 790 000 смъртни случая през 2019 г.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
327 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини