Имунните реакции към тежък Ковид могат да предизвикат мозъчни проблеми

  • 05 октомври 2022 12:37

  • 795
  • 2
Имунните реакции към тежък Ковид могат да предизвикат мозъчни проблеми
© Getty Images
Слушай новината Слушай новината

Имунните реакции към тежка форма на болестта КОВИД-19 могат да предизвикат проблеми с мозъка като делириум и мозъчна мъгла, показва британско проучване, цитирано от в. "Гардиън" и БТА.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 32982

Тежките инфекции с КОВИД-19 могат да доведат до имунни реакции, които увреждат невроните в мозъка, причинявайки проблеми с паметта и объркване. Потенциално се повишава и рискът от дългосрочни здравословни проблеми, сочи изследването на специалисти от Кралския колеж в Лондон.

Учените са установили, че неуправляемата имунна реакция към вируса увеличава степента на смъртност на невроните и оказва "сериозно" въздействие върху регенерацията им в областта на хипокампуса, който играе важна роля в ученето и паметта.

Резултатите от изследването са предварителни, но предполагат, че КОВИД-19 може да предизвика неврологични проблеми при пациентите, без да е необходимо вирусът да заразява самия мозък. Смята се, че процесът е в основата на делириума при пациенти съд заболяването, но може да допринесе и за мозъчната мъгла и други проблеми, изпитвани от хора, страдащи от дълъг КОВИД-19. 

"Тези неврологични симптоми са много тревожни за пациентите и техните семейства и надеждата е, че нашето изследване може да допринесе за определянето кое лечение би било най-подходящо за намаляването или предотвратяването им", казва Кармине Парианте от изследователския екип. 

За целите на проучването са анализирани кръвни проби от 36 пациенти през първата вълна на пандемията. Анализът е показал, че нивата на протеин, наречен интерлевкин-6 (IL-6), отделян от имунните клетки като призив за сплотяване на други имунни клетки, са над 15 пъти по-високи от нормалното при заразените лица.

90% от заразените с Кентавър не знаят, че са болни

Още по-драстично покачване на нивата на протеина е установено при пациенти с КОВИД-19 с делириум - състояние на силно объркване, при което хората не знаят кои са и къде се намират. Близо една трета от пациентите с КОВИД-19, приети в болница, страдат от делириум.

След това учените са изследвали как високите нива на интерлевкин-6 могат да повлияят на невроните в хипокампуса, като са подложили лабораторно отгледани неврони на въздействието на кръвта на пациентите. Изследователите са открили, че кръвта на пациенти с делириум увеличава нормалната смъртност на невроните и намалява генерирането на нови мозъчни клетки. Смята се, че предизвиканите увреждания са причина за делириума.

Вредните ефекти са проследени до каскада от събития, при които интерлевкин-6 предизвиква освобождаването на два свързани имунни протеина, наречени интерлевкин-12 (IL-12) и интерлевкин-13 (IL-13).

Блокирането на протеините обаче предпазва мозъчните клетки от увреждане, пишат учените в сп. "Molecular Psychiatry". 

Възрастните хора са особено уязвими към делириум след редица инфекции и операции. Състоянието на объркване води до значително повишаване на риска от деменция.

"Смятаме, че тези протеини са отговорни за симптомите на делириум при пациенти с тежък КОВИД-19 и като цяло при пациенти с продължителна форма на заболяването", изпитващи неврологични симптоми", казват изследователите. 

Измерването на нивата на имунните протеини при пациентите може да помогне за персонализиране на лечението им.

Последвайте канала на

Повече за Коронавирус

corona
Цветелина Кирилова
795 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
PaulaFox

2022.10.05 | 12:55

2
❤️Здравейте) Казвам се Паула, на 24 години съм) Бъдещ секс модел 18+) Обичам голите снимки) Моля, оценете снимките ми на ➤ Ja.cat/id398062
трета доза

2022.10.05 | 12:52

1
В България дори по гласуването се виждат.

Добави коментар

Свързани видеа

Водещи новини