Код здраве: Нонстоп пред екрана? Ето какво се случва с очите ни

  • 18 декември 2020 11:43

  • 2127
  • 2
©

Докато се пазим да не се заразим с Ковид-19 и прекарваме по-голямата, ако не и цялата част, от денонощието у дома, неусетно започваме да се обездвижваме, да се застояваме повече през телевизора, лаптопа и телефона. Мнозина споделят, че по време на хоумофиса дори вършат повече работа. За сметка на това цялата комуникация с колеги и клиенти минава през слушалката и екрана. Това има своята цена. За нея днес в „Код здраве” Радина Василева разговаря с офталмолога от Варна д-р Младена Радева.

Размазване на образа, парене, дразнене, усещане за сухота и дискомфорт са най-честите оплаквания, които споделят с нея пациентите на д-р Радева.

„Голяма част от очните заболявания обаче протичат без издайници, които да ни насочат към даден проблем. Именно затова не трябва да пропускаме профилактичен преглед при офталмолога си. Ако вече сме преминали през такъв и се е установило, че имаме нужда от диоптрични стъкла или контактни лещи, но не сме преминали към тяхното осигуряване, рискуваме да влошим качеството си на живот. Пренебрегването на диоптричната корекция сред децата пък може до доведе до усложнения - т.нар. мързеливо око или до влошаване на прогресията на вече съществуващо късогледство”, споделя специалистът.

От навлизането в пандемията и засилването на работата от вкъщи пациентите на д-р Радева стават все повече. Трудност при фокусиране, размазване на образа, главоболие и при голяма част – установяване на  т.нар компютърен зрителен синдром, са най-честите проблеми. И ако те могат да се решат чрез повече почивка и някои прости техники, то при втора група пациенти се установява, че имат нужда от очила или контактни лещи – проблем, който е излязал наяве сега, макар и да е датирал от преди. При трети се установява нуждата от повашаване на вече изписани диоптри.

Има няколко прости правила относно разположението на екрана спрямо светлината в стаята, разстоянието и ъгъла му спрямо очите ни, разположението на стола, почивките, включването на т.нар. изкуствени сълзи. Какво препоръчва д-р Радева, за да запазим зрението си - вижте във видеото.

Кой е днешният ни гост накратко:

Д-р Младена Радева е офталмолог, преподавател и докторант в катедрата по „Очни болести и зрителни науки“ към Медицински университет – Варна. Завършва същия университет с отличие. От самото начало на следдипломното обучение е част от екипа на Специализирана болница по очни болести за активно лечение  - Варна. Носител е на множество награди, сред които „Млад учен" на Българската Глаукомна Асоциация, приз „Лекарите, на които вярваме" , както и „Студент на годината" за 2014г. на Община Варна. През 2020 г. придобива магистратура по Здравен мениджмънт и медико-социални грижи. Д-р Радева преминава множество практически курсове и специализации в Европа. Автор е на голям брой публикации в международни реферирани издания и участва в редица национални и световни конгреси и форуми.

Ако тази тема ви е била интересна, но и полезна – абонирайте се за „Код здраве“ в
iTunes
Spotify
Google Podcasts
Soundcloud
Overcast
Castbox
Pocket Casts
Както и през RSS

 

Последвайте канала на

Novini.bg
2127 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2020.12.18 | 12:37

1
Боли ме фара в новата ми книжка пиши 0 деоптъра

2020.12.18 | 13:33

2
фара така ще ти светне че ще те заболи някъде другаде долно животно!!!!!!!!!!

Добави коментар

Водещи новини