Лекар разкри кога PCR тестът е най-достоверен

  • 26 октомври 2020 12:02

  • 18107
  • 2
Лекар разкри кога PCR тестът е най-достоверен
© Pixabay

"По четири-пет хиляди пациенти тестваме месечно, както беше и през лятото, но сега все повече от тестовете са положителни".

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 32985

Това каза в интервю за БНР д-р Веселина Колева, началник Клинична лаборатория в болница "Токуда". Тя изтъкна един основен проблем пред пациентите, дали положителна пробра за коронавирус. Няма отделно звено, медицински център или доболнична помощ, където да се направят допълнителните изследвания за тези пациенти, които са в лека клинична симптоматика, но искат да си направят рентгенова снимка или други изследвания, без да се смесят с останалите пациенти. "Така хората се лутат, защото няма ясно уредени алгоритми къде да отидат, без да нарушат карантината. Трябва да има ясен път за насочването им", каза д-р Колева и поясни, че последните седмици идват все повече хора, които са със симптоми за коронавирус или са контактни на хора с коронавируса.

Рязък спад на новозаразените с коронавирус у нас - 327 души за денонощие

"Два са основните потоци от хора, които се тестват - самонасочилите се и с оплаквания или такива, на които фирмите плащат. Много малко са хората, които идват с направление, одобрено от РЗИ с бланка №4 А, още по-малко са тези, насочени за PCR тест през НЗОК чрез специалист от доболничната помощ", заяви тя. Д-р Колева е категорична, че вече се е доказало, че бързите кръвни тестове за антитела не могат да откриват пациенти с коронавирус в ранната фаза на болестта.

В момента на пазара са навлезли нови бързи тестове, които са подобни на PCR тестовете, защото се взема също назофарингиален секрет, но това може да стане и в домашни условия, и при личния лекар, разликата е, че резултатът излиза за 20 минути. Тези нови тестове установяват антиген, това е белтък в обвивката на вирусните частици. В това е и разликата с PCR тестовете, при които се определя рибонуклеиновата киселина на вируса. Но и двата теста, за да бъдат достоверни - и PCR тестовете, и новите бързи, трябва да се вземат последните 48 до 72 часа преди изява на клиничните симптоми, тоест, поне 7 дни след евентуален рисков контакт и първата седмица от изява на клинични симптоми.

Борисов е с коронавирус

"Тоест, ако вие се чувствате неразположен и имате температура, бързият антигенен тест е добрият скринингов тест, който за половин час с голяма достоверност може да покаже дали вие сте болен от коронавирус, или от някакво друго заболяване. Тези тестове не изискват специфична апаратура и затова са добър вариант за малките населени места, те могат да се правят до леглото на болния или при личния лекар - добра алтернатива на PCR тестове. Важно е пробата да се вземе правилно. Това са домашни антигенни тестове. Но има и домашни тестове за определяне на антитела, които аз абсолютно не препоръчвам за скрининг за определяне дали сте инфектиран, или не сте", заяви д-р Колева.

Специалистът посочи още, че на пазара вече има и комбинирани тестове, които с вземането на една проба да установят дали сте заразен с коронавирус, или с друг грипен вирус - кой тип точно, аденовирус или друг вид коронавирус. Има и бързи комбинирани тестове за коронавирус, грип тип А и тип Б. "Ако сте болен с грип и се тествате за коронавирус, това няма да промени резултата, защото тестовете за коронавирус са достатъчно специфични и улавят само коронавирусния причинител", категорична е д-р Колева. Тя уточни, че на регулация и за бързо известие към РЗИ, а оттам по веригата до Националната информационна система, подлежат само положителните PCR тестове. В Единната информационна система се докладват и данните от тестовете за антитела и антигени и на национално ниво се събират данни от положителните тестове, но в статистиката влизат само положителните PCR тестове.

Въпреки това не може един пациент да бъде преброен два пъти от единната система като положителен, ако се е тествал в няколко лаборатории, защото системата веднага го засича по ЕГН. Той се рапортува с първата дата от първия му положителен резултат.  "Не е голяма бройката на фалшиво положителните тестове, по-голям е броят и рискът от фалшиво отрицателните тестове. При кръвните тестове може да има фалшив резултат, ако твърде рано сте взели проба. Тогава един отрицателен резултат не изключва вие да сте заразен. Ако вие сте болен от две седмици, може чрез кръвен тест да се провери дали е коронавирус", поясни още специалистът.

С положителен PCR тест за коронавирус са 10 курсанти от НВУ "Васил Левски"

По думите ѝ PCR тестовете са златният стандарт за поставяне на диагнозата - това е одобрено от Международната федерация по клинична химия и от Центъра за контрол на инфекциозните заболявания в САЩ. "Ние използваме външна система за оценка на качеството на тестовете. От април участваме в немска система за оценка на качеството. Това ни дава сигурност в диагностиката за този коронавирус", завърши д-р Колева.

Последвайте канала на

Повече за Коронавирус

corona
Филип Епитропов
18107 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
Mark

2020.10.26 | 14:12

1
Миналия месец спечелих 18540 долара, като работех онлайн само за 2 до 3 часа на лаптопа си и това беше толкова лесно, че аз самият не можех да повярвам, преди да работя на този сайт. Ако и вие искате да спечелите толкова големи пари, елате.....===>>> Selfcash5.com/
Радек от Боктор

2020.10.26 | 14:30

2
Четохте ли? А, внимателно ли четохте? И така! 1. ПСР не различават вируса, затова сега се внасят тестове, които са комбинирани и отделят к-19 от другите вируси!!!! 2. Явно досега положителните ПСР-и улавят вируса, но той може и да е грип или к-19, или пневмония, или бронхит и т.н. 3. Понеже масово хората тичат по лабораториите.....икономически логично е да изкарваш ПСР-те положителни, защо? Нагнетяват паника и увеличаваш клиентите!!!! 4. Сега нова ниша за пари-бързи тестчета за домашни условия...... Въобще стопляте ли как ни сапунисват за кинти мамицата им!!!!

Добави коментар

Свързани видеа

Водещи новини