Ананиев: Нито НЗОК, нито ИСУЛ имат вина за фаталния край на Мими

  • 21 юни 2019 13:05

  • 1088
  • 1
Ананиев: Нито НЗОК, нито ИСУЛ имат вина за фаталния край на Мими
© УМБАЛ "Царица Йоанна"-ИСУЛ

Нито НЗОК, нито "Царица Йоанна"-ИСУЛ имат вина по отношение на фаталния край на детето, коментира пред журналисти в НС здравният министър Кирил АнаниевКирил АнаниевКирил Ананиев е министър на здравеопазването в третия кабинет на Бойко Борисов. Роден е през трагичния случай с починалото от левкемия 6-годишно момиченце Мария.

По думите му, всичко, което е било възможно, е направено и от двете институции. Родителите няма да платят нищо, за съжаление детенцето е било в много напреднала фаза на заболяването ѝ, въпреки грижите на лекарите, се е стигнало до този фатален край, посочи министърът.

Все пак Ананиев добави, че от разговорите с болницата и с родителите, с майката на детето, и всички, свързани с проблема, вижда определено забавяне на НЗОК на документите, но не по вина на касата.

Зравният министър обясни, че детето е трябвало да получи от ИСУЛ един документ, с който да се посочи каква е цената на медикамента, но понеже той е свършил, направена е нова заявка, която е в други грамажи, и те не са могли да подадат съответно необходимата цена, за да се впише в документацията.

Кирил АнаниевКирил АнаниевКирил Ананиев е министър на здравеопазването в третия кабинет на Бойко Борисов. Роден е през изрично обаче подчерта, че това не е довело до лишаване на детето до съответната медицинска грижа.Той припомни, че ИА "Медицински надзор" вече проверява случая, изискани са всички необходими документи. Според него, вливането на фонда за лечение на деца в НЗОК само подобрява организацията, превръщането на НЗОК в единна контактна точка, която да осъществява цялостния процес по регистриране, администриране и финансиране лечението на деца.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
1088 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
да се премахнат бездейните здравни институции

2019.07.15 | 15:13

1

А защо се е свършило лекарството, министре?
Не се ли следи наличието поне на жизненоважните?!
Защо се чака да свърши и тогава да се правят заявки?!
Постоянни са тези случаи!!!ато!!! За най-различни заболявания!!!
Нали има Агенция (или нещо подобно) за лекарствата!!!!!!!!!!
И отдели и дирекции в Министерството, което, видите ли, се занимава с "анализи", "политики", "стратегии" и тем подобни "дейности", от които, обаче, болните не оздравяват.
Но със същността на българската смъртност МЗ не се занимава.

А къде е в "политиките" профилактиката, ранното откриване на всички сериозни болести, не само онкологията? Едно време имаше задължителни профилактични прегледи, с които се спаяваха хиляди животи. Ще отворите крокодилска паст да обвинявате в "носталгия". НО и да има носталгия, тя е по живот и здраве, които политически приспособленци и професионални лаици - търговци на живот и здраве им отнеха за пари като обявиха живота за стока, за чието купуване да се въведе велико медицинско откритие - пръстов отпечатък (заедно с разработването на системата и оборудването за медицинските заведения - над 20-на милиончета - нищо пари)

Добави коментар

Водещи новини