Генномодифицирано пиле може да помогне в борбата с птичия грип

  • 22 януари 2019 12:53

  • 502
  • 0
Генномодифицирано пиле може да помогне в борбата с птичия грип
© Pixabay

Британски учени разработват пиле с променена ДНК, така че да бъде напълно резистентно към смъртоносния за човека птичи грип, в опит за предотвратяване на бъдеща пандемия, предаде Ройтерс.

Първата кокошка с променени гени ще се излюпи през тази година в Рослинския институт на Единбургския университет, Шотландия, каза Уенди Баркли - професор по вирусология в Импириъл колидж в Лондон. ДНК на пилето е променена посредством технологията CRISPR. Изменението в този случай се състои в премахване на части от протеина, от който грипният вирус обикновено зависи, което прави пилетата напълно резистентни към грип.

Замисълът е да се създаде пиле, което не може да се заразява с птичи грип и което да служи като "буфер между дивите птици и хората". Останалата част от гените ще се запази изцяло такава, каквато е.

Световните специалисти по инфекциозни заболявания посочват грипната пандемия като една от сериозните причини за безпокойство. Последната пандемична вълна от птичи грип от вирусния щам H1N1 през 2009/2010 г. причини смъртта на около 500 хиляди души по целия свят. Испанският грип през 1918 г. убива 50 милиона души. Опасението сега се състои в това, че смъртоносният вирус може да се пренесе от дивите на домашните птици и чрез тях - върху хората, като мутира в лесно предавана пандемична зараза.

"Ако успеем да предотвратим пренасянето на грипа от дивите птици към кокошките, ще можем да спрем следващия източник на пандемия," каза Баркли.

В свое изследване от 2016 г. проф. Баркли и нейният екип установяват, че пилешкият ген ANP32 съдържа протеин, от който зависи инфектирането с грипен вирус. В лабораторни условия са получени клетки на пиле и опитите са показали, че тези клетки не могат да бъдат заразени с грип.

Институтът в Рослин се прочу през 1996 г. с овцата Доли - първото клонирано животно на света. В института са създадени и генетично модифицирани и вирусорезистентни прасета.

Последвайте канала на

БТА
502 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини